art-1-chociwel

i

Autor: CC

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

„Proszę pani! Mamo! Boli mnie brzuch….”

2024-02-13 14:26 Materiał sponsorowany

Okres przedszkolny i wczesnoszkolny prawie wszystkim kojarzy się z czasem radości, spokoju, beztroski i zabawy. To czas szybkiego rozwoju psychofizycznego i kształtowania się zainteresowań u najmłodszych.

Rodzice skupiają się w tym okresie na wspieraniu swojego dziecka w roli ucznia, odkrywaniu i rozwijaniu jego talentów. Są blisko i zawsze w gotowości do pomocy. Dlatego, gdy dziecko na tym etapie edukacyjnym często skarży się na ból głowy, brzucha, bądź jest systematycznie u pielęgniarki szkolnej w gabinecie, szukają przyczyn złego samopoczucia, najczęściej upatrując ich w chorobie. Bywa jednak, że mimo prawidłowych wyników badań lekarskich, problem nadal nie znika…

Objawy depresji obserwowane u dzieci są zbliżone do tych, które występują u dorosłych. Mogą różnić się stopniem ich nasilenia i gamą symptomów. Choroba ta ma różne oblicza. Objawia się nie tylko obniżonym nastrojem czy apatią, ale także, w przypadku najmłodszych, drażliwością, irytacją i wybuchami złości. Depresja nie jest łatwa do rozpoznania, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Objawy mogą bowiem zostać mylnie zinterpretowane lub potraktowane, jako naturalne zmiany emocjonalne i fizyczne, towarzyszące fazie dorastania.

Charakterystyczne dla obrazu depresji, szczególnie u małych dzieci, jest występowanie objawów somatycznych. Literatura wskazuje, że im młodsze dziecko, tym częściej objawy somatyczne wysuwają się na pierwszy plan. Wśród nich najczęściej wymienia się: bóle brzucha, głowy, kołatanie serca, biegunkę, duszności, moczenie nocne. Dzieciom trudno jest określić i opisać rodzicom swój stan emocjonalny, dlatego manifestują go w postaci objawów somatycznych.

W literaturze, a także w Internecie, można znaleźć całą listę objawów depresji u dzieci i młodzieży. Wystarczy wpisać słowo klucz w przeglądarce internetowej lub zakupić odpowiednią książkę. Nie jest jednak aż tak istotne, skąd będzie się czerpało wiedzę na temat objawów depresji u dzieci; ważne, by w porę rozpoznać stan chorobowy i wdrożyć odpowiednie działania diagnostyczne oraz terapeutyczne. Jeżeli bóle psychosomatyczne i towarzyszący im obniżony nastrój lub inne charakterystyczne dla depresji objawy, będą utrzymywały się u dziecka dłuższy czas, warto skonsultować się z psychologiem. Pamiętajmy jednak, że depresję może zdiagnozować tylko lekarz psychiatra, a w przypadku najmłodszych, psychiatra dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że wczesna diagnoza i zapewnienie wsparcia specjalisty ma ogromny wpływ na skuteczność i czas leczenia.

Zatem zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy się bardziej funkcjonowaniu dziecka, kiedy po raz kolejny poskarży się: „Proszę pani! Mamo! Boli mnie brzuch….”