Dzień Świętego Patryka

i

Autor: Pexels

święta

Dzień Świętego Patryka 2024. Koniczyna, zieleń oraz mocne trunki. Najważniejsze symbole i ciekawostki

2024-03-14 7:28

Już 17 marca wielkie, irlandzkie święto, które jest obchodzone również w wielu krajach, m.in. w USA, a nawet czasami w Polsce. Organizuje się parady, koncerty, imprezy. A wszystko to na cześć patrona Irlandii! Jakie są najważniejsze symbole tego święta?

Dzień Świętego Patryka 2024. Kiedy wypada i historia święta

Kim był święty Patryk? Urodził się w IV wieku n.e. Jako nastolatek został porwany, a potem przetransportowany z Brytanii do Irlandii, aby tam jako niewolnik zajmować się wypasem owiec. Według legend to wtedy właśnie został natchniony przez Boga. Wtedy też miał dostać przykaz od stwórcy, aby nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Jako biskup wrócił tam z misją i nawrócił wielu Irlandczyków. To dzięki niemu można powiedzieć, że Irlandia jest katolickim krajem.

Do dziś Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy właśnie w Irlandii. W ten dzień mieszkańcy tego państwa paradują poprzebierani w różne symbole związane z tym świętem.

Dzień Świętego Patryka: symbole

W związku z tym świętem mamy kilka kluczowych symboli. Ważna jest niewątpliwie koniczyna, z którą wiąże się pewna legenda. Według starych opowieści to właśnie dzięki tej roślinie święty Patryk miał objaśnić Irlandczykom istotę i wagę Trójcy Świętej w chrześcijaństwie.

Leprechaun to kolejny ważny symbol powiązany z Dniem Świętego Patryka. To skrzat, który według mitologii celtyckiej zamieszkuje Irlandię. Jest ubrany w zielony kubraczek oraz stylowy, wysoki kapelusz. Według legend leprechauny wiedzą, gdzie ukryty jest skarb, ale nie tak prosto ujawnią swoje tajemnice. Słyną też ze swoich psikusów.

Wszechobecna zieleń to jeden z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka. Widnieje on dosłownie wszędzie, niektórzy nawet farbują na ten czas zbiorniki wodne oraz tworzy się specjalne zielone… piwo. Według nieoficjalnych przekazów wybrano ten kolor przez wszechobecną zieleń w Irlandii. Nie bez powodu się mówi „Zielona Wyspa”.

Dla dorosłych ważnym elementem może być whiskey. Według jednej z legend święty Patryk podczas pobytu w gospodzie, zarzucił właścicielce, że skąpi im alkoholu i jeżeli to się nie zmieni, zalęgną się tam potwory. Na pamiątkę tego Irlandczycy wypijają tzw. dzban Patryka, czyli szklankę whiskey. Niektórzy decydują się na zwykłe piwo.

Dzień Świętego Patryka: ciekawostki

A o to zbiór najciekawszych faktów dotyczących Dnia Świętego Patryka.

  1. Święty Patryk co ciekawe był fanem koloru… niebieskiego.
  2. Irlandczycy podczas tego dnia uwielbiają jeść peklowaną wołowinę z kapustą.
  3. Podczas tego święta zwiększa się konsumpcja alkoholu, nie tylko piwa.
  4. W wielu miastach na świecie tego dnia odbywają się zielone parady.
  5. Święty Patryk miał uwolnić wyspę od węży.
  6. Chicago River tego dnia staje się zielona.
  7. Wizerunek koniczyny widnieje na czapce Gwardii Irlandzkiej.
  8. Krzyż świętego Patryka to czerwony krzyż na białym polu. Przez wiele lat widniał na fladze Irlandii, a obecnie widać go na fladze Wielkiej Brytanii.