PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe, YouTube/screen

QUIZ

Bydgoszcz w okresie PRL. Jaka była cena wody z saturatora? Jaka była nazwa ulicy Gdańskiej? Rozwiąż QUIZ!

2024-04-12 14:56

Nie istniały telefony komórkowe, usługi streamingowe ani hulajnogi elektryczne. Jak wyglądało życie w Bydgoszczy w czasach PRL-u? Według relacji starszych mieszkańców było zupełnie inne i nic nie potrafi zastąpić tamtych czasów. Pozostała tylko nostalgia, wspomnienia i zdjęcia. Ile wiesz na temat życia w tamtych czasach w naszym mieście? Spróbuj swoich sił w naszym quizie. Nawet jeśli uzyskasz 0 punktów, na pewno się wiele nauczysz!

W 1961 roku w PRL odbyły się nowe wybory do sejmu. Partie komunistyczne odniosły zwycięstwo, zdobywając znaczną większość mandatów i całkowitą kontrolę nad pracą sejmu. Lata 60. były trudnym okresem. W latach 1964-1967 rządzący Gomułka umacniali władzę systemu. Kolejne wybory miały miejsce w maju 1965 roku, jednak wiele wskazuje na to, że mogły być one zmanipulowane.

Jak natomiast wyglądało życie w Bydgoszczy w tamtym czasie? Przekonaj się o tym w naszym quizie!

Bydgoszcz w okresie PRL. Jaka była cena wody z saturatora? Jaka była nazwa ulicy Gdańskiej? Rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Gruźliczanka to:
Śmierć Polaka w Strefie Gazy. "To nie był przypadek" Ekspert ds. Izraela Michał Wojnarowicz

Gdzie w PRL-u bydgoszczanie chodzili do kina?

W czasach PRL, Bydgoszcz oferowała szereg kinowych punktów, które cieszyły się popularnością wśród mieszkańców. Powstanie kin w mieście datuje się na lata po 1956 roku, a seanse wieczorne stawały się coraz bardziej powszechne w kulturalnym życiu bydgoszczan.

Do 1989 roku kinomani mieli możliwość korzystania z wielu punktów, w tym z "Kinoteatru" przy ul. Dwernickiego, który wyróżniał się liczbą miejsc. Było ich najwięcej ze wszystkich kin dostępnych w mieście.

Oprócz tego istniały mniejsze kina, takie jak "Chemik" w Łęgnowie, "Lotnik" przy ul. Szubińskiej, czy "Słońce" w ogródkach działkowych przy ul. ks. Skorupki. Mieszkańcy Okola chętnie wybierali się na ul. Grunwaldzką, gdzie mieściło się kino "Mir".

Niezwykle popularne było także kino "Mimoza" przy ul. Dolina, zarządzane przez radę zakładową Centrali Wynajmu Filmów. Co ciekawe, kilkanaście lat wcześniej istniało jeszcze kino samochodowe w Myślęcinku.