ciekawostki

10 najważniejszych liczb dla Szczecina. O tym nie wiedziałeś!

2024-04-13 15:09

Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego i jednym z największych powierzchniowo miast w Polsce. Pomorze Zachodnie ma nie tylko malowniczą zieleń, ale też czyste jeziora i Morze Bałtyckie! O Szczecinie jest nie tylko głośno przez Żagle czy Pogoń Szczecin. Oto 10 najważniejszych liczb dla Szczecina. Wiedziałeś o nich wszystkich?

Szczecin to stolica Pomorza Zachodniego. Co o nim wiemy?

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego. Od wielu lat odbywały się tutaj Dni Morza, a obecnie Żagle. To, czy Szczecin leży nad morzem jest kwestią sporną. Za to kultowym daniem jest słynny pasztecik, od lat produkowany według lokalnych receptur. Ważny też jest sport – King Wilki Morskie Szczecin to obecny mistrz Polski w koszykówce, a Pogoń Szczecin regularnie znajduje się w topie tabeli. Szczecin może też się pochwalić ciekawym Morskim Centrum Nauki. Też tutaj, na Łasztowni, stoi pomnik szefa wszystkich szefów, Krzysztofa Jarzyny. To także w Szczecinie znajduje się jedna z największych metropolii w Polsce – Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Szczecin stawia na inwestycję. Torowa rewolucja to nie wszystko!

Od lat w Szczecinie stawia się na inwestycję. Morskie Centrum Nauki w ostatnich latach na pewno było jedną z nich. Co ważne, większość tego typu budowli jest finansowana również z budżetu województwa zachodniopomorskiego, ale też dzięki dotacjom z Unii Europejskiej.

Torowa rewolucja w Szczecinie choć dała popalić pasażerom, obecnie pozwala w lepszych warunkach dojechać na Niebuszewo. Obecnie trwa wielki remont ulicy Kolumba, który sprawi, że dojazd na Pomorzany będzie wygodniejszy.

Szczecin z województwem zachodniopomorskim stawiają też na rozwój. Szczecińska Kolej Metropolitalna choć z opóźnieniem, to częściowo ruszy w 2024 roku. W Szczecinie powstanie też kolejny most, który ułatwi przejazd przez Odrę.

10 najważniejszych liczb dla Szczecina. Tego mogłeś nie być świadomy

Postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie 10 najważniejszych liczb dla Szczecina. Musisz koniecznie sprawdzić w tej galerii, czy wiedziałeś o tych faktach dotyczących stolicy województwa zachodniopomorskiego!