Pomorze Zachodnie

To opuszczone miasteczko wojskowych! Zobacz, jak wygląda Kłomino w Zachodniopomorskiem

2024-05-12 13:49

Opuszczone miasteczko radzieckich żołnierzy może brzmieć jak koncept wprost z gry "Stalker", ale istnieje naprawdę! Kłomino w woj. zachodniopomorskim stoi opustoszałe od 1992 roku, odkąd opuścili je ostatni wojskowi. Od tamtej pory miasteczko jest często odwiedzane przez miłośników mocnych wrażeń.

Kłomino - jak powstało? Historia opuszczonego miasta

Miasteczko Kłomino powstało w latach 30. XX wieku, jako baza wojskowa dla żołnierzy Wermachtu. Na terenie Kłomina z początku funkcjonował poligon artyleryjski, który następnie przekształcono w obóz jeniecki. W czasach II Wojny Światowej w obozie przebywało kilka tysięcy polskich, francuskich oraz rosyjskich jeńców. 

W 1945 roku po zakończeniu wojny miasteczko przejęła armia radziecka. 50 poniemieckich budynków zostało rozebranych na cegły, które zostały przetransportowane do Warszawy i posłużyły w budowie Pałacu Kultury i Nauki. 

Następnie rozpoczęła się budowa miasteczka dla radzieckich żołnierzy, którzy stacjonowali na terenie Polski Ludowej. W Kłominie powstały m.in. apteka, sklepy, a nawet kino! Miasteczko opustoszało dopiero w 1992 roku, kiedy ostatni radzieccy żołnierze opuścili terytorium Polski. 

Według statystyk do 1992 roku w Kłominie mogło żyć nawet do 5 000 osób. Byli to głównie żołnierze oraz ich rodziny. W 2018 roku rozpoczęła się rozbiórka opustoszałych budynków. Część z nich, np. dworek Czarnybór udało się jednak zachować. Z tego powodu Kłomino jest chętnie odwiedzane przez eksploratorów opuszczonych miejsc. 

Kłomino - lokalizacja

Miasteczko Kłomino znajduje się przy granicy województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Najbliżej od Kłomina znajdują się miasta Borne Sulinowo oraz Czaplinek. Niestety ze względu na swoje przeznaczenie, Kłomino nie jest łatwo dostępne. Jego historia co roku przyciąga jednak nowych eksploratorów, którzy chętnie odwiedzają miasteczko widmo.