OGRÓD

Bukszpan to ozdoba wielu ogrodów. Zobacz, jak go pielęgnować

2024-04-30 12:10

Bukszpan to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Ten gęsty krzew często możemy spotkać w parkach i ogrodach. Jego atutem jest nie tylko piękno i łatwość formowania najróżniejszych kształtów, ale także prosta uprawa. Marzysz o ogrodzie lub tarasie ozdobionym zielonym bukszpanem? Zobacz, jak o niego dbać, żeby wyglądał pięknie przez cały rok.

Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany

Niegdyś był nieodłącznym elementem angielskich i francuskich ogrodów, a z jego bujnych, gęstych krzewów tworzono fantazyjne rzeźby i labirynty. Dziś bukszpan wieczniezielony to jeden z najczęściej spotykanych krzewów w przestrzeni miejskiej. Swą popularność zawdzięcza zarówno prostej uprawie, dużej tolerancji na przycinanie i formowanie, a także odporności na zmienną pogodę.

Jego pełna nazwa nie jest przypadkowa. Bukszpan jako jedna z niewielu występujących w Polsce roślin zachowuje piękną, zieloną barwę przez cały rok. Te wszystkie atuty sprawiają, że krzew jest bardzo popularnym elementem aranżacji miejskich terenów zielonych, parków, ogrodów, a także tarasów.

Uprawa bukszpanu

Bukszpan wieczniezielony to wymarzona roślina dla początkujących ogrodników. Krzew nie jest zbyt wymagający i jeżeli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki, będzie rósł i cieszył oczy przez wiele lat. Idealnym miejscem dla bukszpanu są zacienione miejsca, ale roślina będzie rosła także w pełnym słońcu. Bukszpan peferuje żyzną, przepuszczalną glebę bogatą w wapń, jednak w środowisku naturalnym możemy spotkać go także na gliniastym i kamienistym podłożu, co pokazuje, jak świetne są jego zdolności adaptacyjne.

Nowe rośliny można bez trudu wyhodować z przystrzyżonych gałązek zasadzonych w ziemi. Inną opcją jest zakup gotowych sadzonek, które następni należy posadzić w wybranym miejscu.Najlepszą porą na sadzenie jest wczesna wiosna. Nawet, jeżeli nie dysponujesz przydomowym ogródkiem, możesz cieszyć się pięknem bukszpanu na balkonie. Bukszpan w dużej donicy także będzie rósł zdrowo i cieszył oczy soczystą zielenią.

Jak pielęgnować bukszpan?

Bukszpan wieczniezielony nie jest rośliną wymagającą, jednak żeby rósł prawidłowo i nie chorował, potrzebuje regularnego nawodnienia. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od warunków, w jakich rośnie krzew, jednak warto pamiętać o tym, że ziemia powinna być zawsze nawilżona. Kolejną czynnością, jaką należy mieć na uwadze, jest cykliczne strzyżenie bukszpanu - najlepiej dwa razy w roku. Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć wzrost rośliny i szybko ją zagęścić podcinanie gałązek można wykonywać nawet trzy razy w sezonie (najlepsza pora to maj, przełom czerwca i lipca oraz sierpień). Zabieg najlepiej wykonywać przy pomocy nożyc ręcznych. Możemy formować z krzewów fantazyjne kształty lub zachować ich naturalny wygląd. Właściwe warunki i pielęgnacja sprawią, że bukszpan stanie się wieloletnią ozdobą ogrodu i tarasu.