Zabrze: W tym szpitalu urodziło się blisko 10 tys. dzieci. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka świętuje 5. urodziny

2019-11-05 9:04
Zabrze: W tym szpitalu urodziło się blisko 10 tysięcy dzieci. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka świętuje 5.urodziny
Autor: CZKID

W ciągu 5 lat działalności Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu urodziło się blisko 10 tys. dzieci. Placówka dynamicznie się rozwija, konsekwentnie specjalizując się również w ginekologii onkologicznej oraz operacyjnym leczeniu endometriozy.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego (CZKiD) rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 roku. Budowa trwała zaledwie 15 miesięcy. Kosztowała 43 mln zł i była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym placówki.

- Przystępując do tej inwestycji dokładnie wiedzieliśmy, czego oczekujemy i jakie funkcje Centrum ma pełnić w przyszłości. Teraz takie podejście przynosi znakomite efekty - podkreśla dr Mariusz K. Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, którego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest częścią.

Przypomnijmy: główną ideą, która przyświecała stworzeniu CZKiD, było zapewnienie kompleksowej opieki kobietom w ciąży zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie. Dlatego w strukturze Centrum znalazły się nie tylko oddziały neonatologiczny oraz położniczo-ginekologiczny, blok porodowy, a także niektóre przyszpitalne poradnie dedykowanych chorobom kobiecym oraz Centrum Edukacji Okołoporodowej, czyli szpitalna szkoła rodzenia.

Zabrzańska porodówka: lekarze, psychologowie i dietetycy

Nowoczesne i komfortowe Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka oferuje pacjentkom kompleksową opiekę - obok pomocy lekarzy czy położnych, panie mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych czy diabetologicznych. Do ich dyspozycji są specjalistki od laktacji oraz dietetyczki. Pacjentki każdego dnia mają do wyboru dwa zestawy posiłków bogate w świeże warzywa i owoce. Jadłospis skomponowano w taki sposób, aby zapewnić różnorodność składników odżywczych. W CZKiD prowadzony jest autorski program „Jedz na zdrowie, nie za dwoje”, promujący prawidłowe nawyki żywieniowe w ciąży.

Kobiety decydujące się na poród w Centrum mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych form znieczulenia okołoporodowego. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej pacjentki rodzące w Centrum opracowują plan porodu, w którym określają swoje oczekiwania wobec porodu. Mogą też zdecydować się na indywidualną opiekę okołoporodową.

Od 2018 roku będące w ciąży pacjentki Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka mogą korzystać z telemedycznego urządzenia Pregnabit, które umożliwia przeprowadzenie badań KTG w dowolnym momencie oraz miejscu, również w domu. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu panie są pod stałą kontrolą specjalisty. W przypadku nieprawidłowych wyników badania natychmiast otrzymują telefoniczną lub smsową informację o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. To rozwiązanie daje pacjentkom duże poczucie bezpieczeństwa, jest też bardzo wygodne.

Taka kompleksowa oferta zyskała uznanie rodziców, którzy w coraz większej liczbie decydują się na urodzenie dziecka właśnie w Zabrzu. Liczba porodów w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka stale rośnie. W 2015 roku urodziło się tam 1414 dzieci, w 2016 – 1831, a w 2017 - 2061. Ubiegły rok Centrum zamknęło rekordową liczbą 2155 urodzonych tam dzieci. Rodzenie w Zabrzu stało się po prostu modne. Znakiem firmowym Centrum stały się porody w wodzie - to właśnie w Zabrzu w 2015 roku przyszedł na świat prawie 5-kilogramowy Rysio, prawdopodobnie największe w Polsce dziecko urodzone w wodzie.

Nie tylko komfortowe warunki porodów i opieki nad ciężarną zdecydowały o popularności i rosnącej marce Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. - Szpital musi się rozwijać i poszerzać swą działalność o nowe specjalizacje. Dlatego od początku naszym celem było nie tylko stworzenie komfortowego szpitala położniczego, ale również ośrodka, w którym leczone są poważne schorzenia kobiece – podkreśla prezes Mariusz K. Wójtowicz.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka od momentu powstania specjalizuje się w leczeniu endometriozy – przewlekłej, bolesnej choroby , na którą cierpi ok. 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jest też jednym na południu Polski ośrodkiem, w którym wykonywane są operacje usuwania endometriozy, finansowane w ramach umowy zawartej NFZ. To właśnie w CZKiD w 2017 r. wykonano pierwszą w Polsce operację usunięcia endometriozy z wykorzystaniem noża plazmowego. Była to również pierwsza w kraju operacja ginekologiczna z zastosowaniem tego narzędzia.

- O endometriozie mówi się w Polsce coraz więcej, liczba ośrodków leczących tę chorobę jest jednak wciąż niewielka. W Zabrzu robimy to skutecznie, w komfortowych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, w dodatku zabiegi są wykonywane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. To w naszym kraju naprawdę wyjątkowa oferta - podkreśla dr Mariusz K. Wójtowicz.

Zabrzański ośrodek konsekwentnie specjalizuje się też w ginekologii onkologicznej. W ramach Oddziału Ginekologiczno-Położniczego utworzony został Pododdział Ginekologii Onkologicznej i Endoskopowego Leczenia Endometriozy. Stale poszerzany jest interdyscyplinarny zespół lekarski, który docelowo będzie liczyć 6 ginekologów-onkologów i 5 chirurgów specjalizujących się w operacjach sutka. Rośnie liczba zabiegów onkologicznych przeprowadzonych w CZKiD. W 2018 r. w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 150 takich operacji. Do końca sierpnia 2019 r. liczba ta wyniosła już 133 zabiegi.

Ważnym krokiem w kierunku onkologicznej specjalizacji jest zawarte w ostatnich tygodniach porozumienie z Centrum Onkologii w Gliwicach, zgodnie z którym oba szpitale będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. W zabrzańskim szpitalu odbywają się zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, są kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię.

W 2016 r. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny”, otrzymując główną nagrodę w kategorii „Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital”. Placówkę nagrodzono za stworzenie od podstaw wiodącej w skali kraju i całej Europie placówki ginekologiczno-położniczej. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że w Centrum „postawiono na innowację w każdym szczególe”.

- Po 5 latach od rozpoczęcia działalności Centrum największym wyróżnieniem są dla nas jednak opinie naszych pacjentek. Ich podziękowania, ciepłe komentarze w mediach społecznościowych, polecanie naszego szpitala swoim znajomym. Cieszymy się, że stworzyliśmy i dalej rozwijamy tak ważny i potrzebny dla regionu ośrodek ginekologiczno-położniczy - podsumowuje dr Mariusz K. Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o. o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. W Szpitalu znajduje się 370 łóżek, funkcjonują w nim oddziały: Chorób Wewnętrznych z profilem Dermatologicznym, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Leczenia Chorób Piersi, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Położniczo Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Endokrynologii Ginekologicznej z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej i Endoskopowego Leczenia Endometriozy, Oddział Neonatologii. Przy szpitalu działają ponadto Przychodnie Wielospecjalistyczne, Centrum Zaopatrzenia Medycznego, Zakład Opiekuńczo– Leczniczy, Poradnia Medycyny Pracy, a także Centrum Edukacji Okołoporodowej. W 2011 roku Szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu”, „Certyfikat jakości ISO 9001” oraz “Szpitala promującego zdrowie”, a także tytuł "Perły Medycyny".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE