Kazimierz Kutz galopujący na koniu w Szopienicach. Tak wygląda nowy mural [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2019-11-05 9:02
Kazimierz Kutz na galopującym koniu w Szopienicach. Tak wygląda nowy mural. ZDJĘCIA
Autor: Dariusz Brombosz

Kazimierz Kutz ma swój mural w Katowicach. W katowickiej dzielnicy Szopienice autor słynnego tryptyku śląskiego galopuje konno wśród obłoków, zdobiąc ścianę familoka.

Autorem muralu jest Erwin Sówka. To on przeniósł postać młodego Kazimierza Kutza na ścianę familoka w Szopienicach przy ulicy Wypoczynkowej 3.

Teraz jego wizerunek na ścianie familoka przy ul. Wypoczynkowej 3 zostanie w dzielnicy na zawsze. – To bardzo wzruszające miejsce. Mój mąż będzie wiecznie żywy. On pozostawił po sobie tyle dzieł nie tylko artystycznych, bo świetnie pisał i udzielał się na wielu polach- mówiła podczas odsłonięcia muralu Iwona Świętochowska-Kutz, żona zmarłego Mistrza.

Kazimierz Kutz na muralu w Szopienicach jest młodym chłopcem. Przelatuje ponad familokami w towarzystwie dymu z fabrycznych kominów na koniku na biegunach, którego niosą w kierunku zachodu rolki taśm filmowych.

Kazimierz Kutz ma swój mural w Szopienicach

Kazimierz Kutz na muralu w Szopienicach jest młodym chłopcem. Przelatuje ponad familokami w towarzystwie dymu z fabrycznych kominów na koniku na biegunach, którego niosą w kierunku zachodu rolki taśm filmowych.

Kazimierz Kutz to polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz oraz polityk.

Współtwórca polskiej szkoły filmowej, współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966), założyciel i pierwszy kierownik Zespołu Filmowego „Silesia” (1972–1978), twórca licznych spektakli Teatru Telewizji. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, w tym sześć o Górnym Śląsku, m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971) i Paciorki jednego różańca (1979), której głównym motywem jest tożsamość Ślązaków i bunt podejmowany przez górniczą wspólnotę. Dwukrotny laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1980 za Paciorki jednego różańca i w 1994 za Zawróconego.

Współpracownik opozycji demokratycznej w PRL, senator IV, V, VI i VIII kadencji (1997–2007, 2011–2015), w latach 2001–2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, marszałek senior Senatu VI i VIII kadencji, w latach 2007–2011 poseł na Sejm VI kadencji.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE