W Archidiecezji Katowickiej jest już 20 dziewic. Ostatnia konsekracja odbyła się w Imielinie

i

Autor: Archiwum W Archidiecezji Katowickiej jest już 20 dziewic. Ostatnia konsekracja odbyła się w Imielinie

Wydarzenia

Wyliczono, ile w Polsce jest dziewic. Ostatnią konsekrowano w woj. śląskim. Najwięcej jest w Krakowie

Kilka dni temu w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie doszło do niezwykłej uroczystości. Mieszkająca w Imielinie pani Izabela została konsekrowana przez biskupa Adama Wodarczyka. W ten sposób została 20 konsekrowaną dziewicą w Archidiecezji Katowickiej.

Konsekracja dziewicy w Imielinie. To już 20 taki przypadek 

W czwartek 16 listopada w w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie doszło to uroczystości konsekracji dziewicy. Pani Izabela przyjęła konsekrację w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół stając się tym samym 20 konsekrowaną dziewicą w Archidiecezji Katowickiej. Dziewicę konsekrował biskup Adam Wodarczyk. Czym jest konsekracja? To niezwykłe połączenie nierozerwalnym węzłem z Jezusem, uroczyste zaślubiny z Nim. Od chwili konsekracji dziewica jest już nierozerwalnie połączona z lokalnym kościołem i jego społecznością. 

W praktyce konsekracja oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. 

Ile w Polsce żyje dziewic konsekrowanych?

Według danych kościoła z kwietnia 2023 w Polsce żyło łącznie 403 konsekrowanych dziewic. Od tamtej pory stan ten się zmienił i wiadomo, że w Archidiecezji Katowickiej przybyła nowa dziewica, dzięki czemu w tej konkretniej diecezji konsekrowano już 20 kobiet. Najwięcej konsekrowanych dziewic znajduje się w diecezjach:

  • Krakowskiej - 57
  • Warszawskiej - 36
  • Gdańskiej -  29

Najmniej dziewic znajduje się natomiast w diecezjach: 

  • Drohiczyńskiej, sosnowieckiej, gnieźnieńskiej, zamojsko-lubaczowskiej - 1
  • Bydgoskiej, legnickiej, włocławskiej, siedleckiej - po 2
  • Świdnickiej, radomskiej, łowickiej - po 3
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE