Biblioteka Miejska w Czerwionce-Leszczynach

i

Autor: Szymon Pifczyk (Wikipedia)

Wybory 2024

Wybory burmistrza w Czerwionce-Leszczynach 2024. Kto wygra wybory? SONDA

Wybory samorządowe 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Wiosną wybierzemy nowe władze w miastach i gminach. W wielu zapowiada się naprawdę zacięta walka. Dotyczy to m.in. Czerwionki-Leszczyn, gdzie urzędujący od 2006 roku Wiesław Janiszewski będzie miał ostatnią szansę, by dzierżyć władzę w swojej gminie. Na drodze do jego sukcesu stoi dwóch kandydatów, a właściwie - kandydatki. Kto zostanie burmistrzem Czerwionki-Leszczyn?

Wybory samorządowe 2024 w Czerwionce-Leszczynach. Kto zostanie burmistrzem?

W kwietniu 2024 roku w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi będą wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obywatele zadecydują także o tym, kto będzie ich reprezentował w radach gmin i miast. Pierwsza tura jest zaplanowana na niedzielę 7 kwietnia 2024 roku, a jeśli nie uda się za pierwszym razem wyłonić nowego włodarza, 21 kwietnia odbędzie się druga tura. Dla wielu obecnych prezydentów, burmistrzów i wójtów będzie to ostatnia szansa na to, by dzierżyć władzę w swoim mieście.

Jest to związane z nowelizacją wprowadzoną w 2018 roku, zgodnie z którą na włodarza nie może zostać wybrana osoba, która pełniła to stanowisko przez dwie kadencje. Jednak to ograniczenie będzie stosowane po raz pierwszy w wyborach samorządowych w 2029 roku. Dlatego tegoroczna - dla niektórych ostatnia - walka o fotel włodarza będzie w niektórych miastach i miasteczkach bardzo zacięta. Dotyczy to m.in. prezydenta Katowic Marcina Krupy, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Kajdan, prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza czy prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha.

Takimi barwami malują się również wybory samorządowe w Czerwionce-Leszczynach, gdzie po raz ostatni do boju stanie urzędujący burmistrz Wiesław Janiszewski. Znani są już jego konkurenci. A właściwie konkurentki.

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024 w Czerwionce-Leszczynach. Kto zostanie burmistrzem?
  2. Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Wiesław Janiszewski
  3. Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Izabela Rajca
  4. Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Alina Kucharzewska
  5. Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn: Sonda wyborcza

Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Wiesław Janiszewski

Wiesław Janiszewski potwierdził, że będzie się ponownie ubiegał o fotel burmistrza Czerwionki-Leszczyn. Stanowisko to zajmuje od 2006 roku, kiedy w drugiej turze pokonał Leszka Salamona. W kolejnych latach pokonał takich rywali jak Jan Tokarz, Wacław Brózda, Izabela Rajca i Marcin Stempniak.

Wiesław Janiszewski ma 66 lat i jest związany z Platformą Obywatelską. Ma za sobą nieudany start w wyborach do Sejmu. W ostatniej kadencji wsławił się jako przeciwnik Kolei Dużych Prędkości, która miała przeciąć gminę. Jednym z jego sukcesów była również rewitalizacja Parku Furgoła.

Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Izabela Rajca

Izabela Rajca poinformowała o swoim starcie w wiosennych wyborach za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Po wielu rozmowach i zachętach z Waszej strony, podjęłam decyzję o kandydowaniu na stanowisko burmistrza gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny (...) Zapewniam, że jako Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny będę dla ludzi i z ludźmi – tak jak do tej pory ‒ ponieważ chcę razem z Wami tworzyć lepszą przyszłość dla całej gminy" - napisała Rajca.

Izabela Rajca wystartuje w wyborach na burmistrza z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie pełni ona obowiązki radnej miejskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy administracyjnej i samorządowej, wcześniej współpracowała m.in. z posłami do Parlamentu Europejskiego.

Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn 2024: Alina Kucharzewska

Alina Kucharzewska ogłosiła swoją kandydaturę na burmistrza Czerwionki-Leszczyn. W wyborach zamierza wystartować z niezależnego komitetu wyborców. To mieszkanka Czerwionki-Leszczyn, która dała się jako rzeczniczka prasowa byłego wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka z Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję tą pełniła przez 7 lat - do czasu, gdy stołek wojewody objął Marek Wójcik z Koalicji Obywatelskiej.

Wcześniej Kucharzewska była reporterką rybnickiego oddziału "Dziennika Zachodniego" i telewizji regionalnej TVT. Swoje wieloletnie doświadczenie dziennikarskie spostrzega jako atut. Ostatnio dzięki swojej wiedzy i kontaktom nagłośniła m.in. problem 7-osobowej rodziny, które mieszka w mieszkaniu komunalnym pełnym pleśni i grzyba. Obecnej władzy Czerwionki-Leszczyn wytyka brak inwestycji w lokale komunalne oraz fakt, że na terenie gminy dalej nie powstał żłobek.

Kandydaci na burmistrza Czerwionki-Leszczyn: Sonda wyborcza

Choć do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, już teraz możecie wziąć udział w naszym sondażu i wskazać, który z powyższych kandydatów ma największe szanse na to, aby zostać kolejnym burmistrzem Czerwionki-Leszczyn. Poniżej lista kandydatów. Aby zagłosować, należy kliknąć w zdjęcie wybranego kandydata lub kandydatki.