W Tychach stanęła ekologiczna ławka odporna na wandali [ZDJĘCIA]

2019-11-05 9:26 NAU
W Tychach stanęła ekologiczna ławka odporna na wandali. ZDJĘCIA
Autor: UM Tychy

W Tychach stanęła wandaloodporna ławka solarna. Ma niemal metr wysokości i 1,80 szerokości, wyposażona jest w autonomiczne, ekologiczne źródło zasilania czyli panel fotowoltaiczny, 2 porty USB, oświetlenie LED oraz możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej.

W Tychach stanęła ekologiczna ławka odporna na wandali. ZDJĘCIA

Ławka SEEDiA City kosztowała 17 tys. zł. Trzeba jednak przyznać, że jest warta swojej ceny. Panele słoneczne zrobione są ze szkła hartowanego, a cała konstrukcja wykonana jest z odpornej na wandalizm stali, poza tym nie straszny jej deszcz. Czas pracy urządzenia bez słońca wynosi 120 godzin i działa w temperaturze od -20° do 50°C. Podobne rozwiązania pojawiają się w największych polskich miastach i są częścią systemu obejmującego inteligentne wiaty, kioski informacyjne i kosze.

– Zgłaszając ten projekt chciałem zwrócić uwagę mieszkańców na ochronę środowiska. Cieszę się, że ławka została już zamontowana i wszyscy mieszkańcy mogą z niej korzystać – mówi Michał Kasperczyk, radny miasta Tychy.


W Tychach do końca listopada w ramach budżetu partycypacyjnego pojawią się dwie kolejne solarne ławki. Tym razem na ulicy Narcyzów.  Zostaną zamontowane w ramach większego projektu obejmującego także renowację znajdującego się tam placu zabaw, demontaż starych elementów, montaż nowych urządzeń m.in. ściany zagadek i telegrafu, nasadzenia oraz montaż specjalnej lampy, która będzie także zawierała informacje o jakości powietrza. Projekt ten, wart 169 tysięcy złotych (same ławki ok. 50 tys.) zgłosił do tyskiego budżetu partycypacyjnego Arkadiusz Chrobaczyński.  Prace na jego realizacją właśnie się rozpoczęły.