Nowa żyrafa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

i

Autor: O. Mierzejewska

Zoo w Chorzowie

Cud narodzin w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Na świat przyszła żyrafa. To najsłodsza rzecz, jaką dzisiaj zobaczysz

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawił się nowy lokator. W połowie listopada na świat przyszła żyrafa o imieniu Lilo. Jest córką Lunani, która po raz pierwszy pełni rolę matki i jedynego samca w chorzowskim zoo - Iroko. To nie jedyne narodziny w chorzowskim zoo w ostatnich tygodniach.

Śląski Ogród Zoologiczny doczekał się małej żyrafy

Rodzina żyraf w Chorzowie powiększyła się o kolejnego osobnika. Z 16 na 17 stycznia 2024 roku o godzinie 2:12 na świat przyszła żyrafka o imieniu Lilo. Jest ona córką Lunani, która po raz pierwszy pełni rolę matki i jedynego samca w chorzowskim zoo - Iroko.

Pełen wigoru i energii maluch rozwija się doskonale, chociaż wymaga sztucznego odchowu przez opiekunów. Wśród niedoświadczonych samic często obserwuje się tendencję do odrzucania młodych w ich wczesnych chwilach życia, jednak ta sytuacja może ulec zmianie w miarę upływu czasu - przekazał Śląski Ogród Zoologiczny.

Jak dodają opiekuni chorzowskiego zoo, wcześniej zdarzały się przypadki, kiedy „świeżo upieczone” matki żyrafy dopiero po kilku dniach podejmowały się próby samodzielnego karmienia potomstwa.

W chorzowskim zoo urodziła się mała żyrafka

Obecnie Lilo przebywa w pomieszczeniu razem z matką, ciociami i siostrą. Jak podkreśla Śląski Ogród Zoologiczny, to nie pierwsze w ostatnim czasie narodziny żyrafy w chorzowskim zoo. Pod koniec 2023 roku ogród świętował narodziny siostry i jednocześnie kuzynki Lilo - Lyairy. Aktualnie stado żyraf w chorzowie liczy 6 osobników, w tym 3 dorosłe samice, 2 młode i samca.

Nagranie, na którym uwieczniono młodą żyrafę zrobiło furorę wśród internautów.

"Piękna jesteś, ucz się pilnie, za chwilę pójdziesz do szkoły", "Słodziak. Może już niedługo można będzie ją odwiedzać", "Świetnie sobie radzi jak na takiego maluszka" - czytamy w komentarzach.

Warto zaznaczyć, że śląskie żyrafy to przedstawiciele zagrożonego wyginięciem podgatunku żyrafy sawannowej Giraffa camelopardalis reticulata – ż. siatkowanej . Wyróżniają się one imponującymi brązowymi łatami na białym tle, tworzącymi charakterystyczną siatkę, co dało początek polskiej nazwie tego zwierzęcia. Ich naturalne środowisko to obszary trawiaste Afryki Wschodniej, m. in. Etiopii, południowej Somalii, Ugandy i Kenii.

Zobaczcie zdjęcia malucha narodzonego w chorzowskim zoo.