Nietoperz

i

Autor: Pixabay Turyści, nie wchodźcie do jaskiń! Apel specjalistów ochrony przyrody

Turyści, nie wchodźcie do jaskiń! Apel specjalistów ochrony przyrody

2022-10-23 10:49

Apelujemy do turystów, by od 1 listopada do 15 kwietnia nie wchodzili do jaskiń. Można w ten sposób wybudzić nietoperze, które spędzają tam zimę. Dla nich to śmiertelne zagrożenie – poinformowała rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Natalia Zapała.

Jak przypomniała Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, w okresie zimowym, z uwagi na brak pożywienia, część zwierząt zapada w tzw. hibernację.

Wyjątkową grupą są nietoperze, które gromadzą zasoby w postaci tłuszczu i w naszej strefie klimatycznej prawie pół roku "przesypiają". W zależności od gatunku trwa to od października do końca marca. Nie jest to dla nich okres łatwy – wskazała.

Jak zaznaczyła Zapała, podczas okresu godowego u nietoperzy dochodzi do zaplemnienia samic. „Dopiero wiosną rozpoczyna się proces zapłodnienia i rozwoju zarodków. Ten niesamowity mechanizm opóźniający rozmnażanie wykształcił się w drodze ewolucji i jest on u nietoperzy nierozerwalnie związany z hibernacją. Dlatego więc każde jej zakłócanie jest ingerencją w przyszłe pokolenia tych pożytecznych ssaków” – podkreśliła.

Zimowy sen możliwy jest dzięki pasywnemu obniżeniu temperatury ciała. Skutkuje to znacznym spowolnieniem funkcji życiowych. Nietoperze wybudzają się w trakcie snu w sposób naturalny co pewien czas. Związane to jest z procesami fizjologicznymi i odbywa się kosztem zgromadzonej na okres zimowy i niezbędnej do przetrwania energii.

Natura rozplanowała te pobudki w bardzo precyzyjny sposób i każde nadmiarowe wybudzenie znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu. Te osobniki często nie giną bezpośrednio w zimowiskach, ale nie docierają do kolonii rozrodczych lub giną na początku sezonu – zaznaczyła Zapała.

Zewnętrznym impulsem do przebudzenia są najczęściej wahania temperatury. Wraz z zyskującą na popularności turystyką jaskiniową, wzrasta nasz wpływ na tak delikatne środowisko, jakim są podziemia.

Pamiętajmy, że niezauważalna dla nas zmiana bardzo mocno wpływa na zimujące ssaki, i nie są to tylko nietoperze, ponieważ w jaskiniach mamy do czynienia z szeregiem innych gatunków zwierząt. Nietoperze wybudzające się ze snu wydają dźwięki, co może powodować efekt kaskadowy, który wybudza z hibernacji inne osobniki. Dlatego apelujemy do środowisk związanych z turystyką jaskiniową oraz osób indywidualnych, by nie wchodziły do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia – zaapelował zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec.

Zapała dodała, że w przypadku jaskiń znajdujących się w rezerwatach przyrody w województwie śląskim obowiązuje całoroczny zakaz wchodzenia do tych obiektów. „Wyjątek stanowi Jaskinia Głęboka w rezerwacie przyrody Góra Zborów, która jest udostępniona na zasadach szczególnych. Wejście do jaskiń w okresie hibernacji nietoperzy wiąże się z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody i może być objęte sankcjami karnymi w postaci aresztu lub grzywny” – podkreśliła.

Na świecie żyje ponad 1,3 tys. gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 27. Część z nich zagrożona jest wyginięciem.

Marcin Najman tłumaczy się po porażce: To NIE jest mój koniec!

Czy dobrze pamiętasz bohaterów kultowych dobranocek?

Pytanie 1 z 10
„Bolka i Lolka” kojarzy każdy, ale czy pamiętasz, jaki kolor spodni nosił Lolek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE