Sztuczna inteligencja o śląskiej kuchni: Najpopularniejsza karkówka i gołąbki. Flaki mało kto lubi

i

Autor: Archiwum Sztuczna inteligencja o śląskiej kuchni: Najpopularniejsza karkówka i gołąbki. Flaki mało kto lubi

Sztuczna inteligencja o śląskiej kuchni: Najpopularniejsza karkówka i gołąbki. Flaki mało kto lubi

Pogadałem sobie ze sztuczną inteligencją trochę o kuchni śląskiej. Jej odpowiedzi dość mocno zaskakują, bowiem okazuje się, że rolada śląska nie jest tak popularna, jak karkówka czy gołąbki śląskie. A słodycze? Tu to już w ogóle jest jakiś horror.

Sztuczna inteligencja zna się na śląskiej kuchni? No nie za bardzo 

Sztuczna Inteligencja robi coraz większą furorę. Możliwość porozmawiania z nią na różne tematy jest bardzo ciekawym doświadczeniem, a odpowiedzi mogą zaskakiwać. Widać, że ChatGPT jest ukierunkowany przede wszystkim na dyplomatyczne odpowiedzi. Niemniej to również może zaskakiwać. Porozmawiałem sobie trochę z AI o kuchni śląskiej. O tym, jakie są bardzo popularne, a jakie są niepopularne dania. Co poleciłby turyście spoza Śląska. No i o słodyczach. Bo bardzo je lubię.

Najpopularniejsze dania z kuchni śląskiej: Sztuczna inteligencja potrafi zaskoczyć

Oczywiście pierwsze, o co zapytałem Sztuczną Inteligencję, to o to, jakie dania są najpopularniejsze. Podchodziłem ją dwukrotnie lekko zmieniając treść pytania i przyznaję, że liczyłem na to, że jako pierwszą wymieni roladę śląską z modrą kapustą i kluskami. Sztuczna inteligencja miała na ten temat zupełnie inne zdanie, bowiem wśród najpopularniejszych dań wymieniła: 

  1. Karkówkę po śląsku 
  2. Gołąbki śląskie
  3. Sernik śląski
  4. Rybę po śląsku
  5. Kiełbasę śląską
  6. Roladę śląską

Kiedy lekko zmodyfikowałem pytanie, to kolejność odpowiedzi prezentowała się następująco:

  1. Karkówka po śląsku 
  2. Gołąbki śląskie
  3. Kiełbasa śląska
  4. Rolada śląska
  5. Bigos śląski
  6. Ziemniaki po śląsku

Za każdym razem Sztuczna Inteligencja podkreślała, że to "tylko kilka przykładów, ale kuchnia śląska jest bardzo zróżnicowana i oferuje wiele innych smacznych potraw". 

Nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał o to, jakich dań z kuchni śląskiej nie poleca. Odpowiedź była bardzo dyplomatyczna. 

Nie mogę polecić lub odradzić konkretnych dań z kuchni śląskiej, ponieważ smak jest bardzo subiektywny i to, co jedna osoba uważa za smaczne, dla innej może być nie do zniesienia. Warto spróbować różnych dań z kuchni śląskiej i ocenić je według własnych upodobań smakowych. Warto też pamiętać, że kuchnia śląska jest bardzo zróżnicowana i oferuje wiele różnych potraw, więc jeśli jakieś danie Ci nie przypadnie do gustu, zawsze możesz spróbować czegoś innego.

Niepopularne i zapomniane dania kuchni śląskiej

Niemniej dyplomacja mnie nie interesowała, więc zmodyfikowałem pytanie do treści: "A jakie są najmniej popularne dania kuchni śląskiej?" I tu już AI była bardziej wylewna, choć nadal bardzo dyplomatyczna, bowiem od razu odpowiedziała, że to jest trudne do oceny, bowiem popularność poszczególnych dań może się różnić w zależności od regionu i preferencji smakowych. Niemniej wymieniła kilka mniej popularnych dań, wśród których znalazły się flaki śląskie, kapusta z grochem czy kiszka ziemniaczana. Co zaskakujące, do dań najmniej popularnych spożywanych na Śląsku AI zaliczyła również śliwowicę. Ja śliwowicy też nie lubię jeść, ale napić się? Czemu nie. 

Zapytałem również o dania z kuchni śląskiej, które straciły na popularności czy wręcz są już trochę zapomniane. AI trochę tutaj zaskoczyła, bowiem wśród dań, o "których mniej ludzi pamięta" wymieniła kołocz śląski czy krupniok. Na liście znalazły się również pajdki (rodzaj placków ziemniaczanych podobnych do racuchów), kiszka ziemniaczana oraz kwaśnica. I w te ostatnie danie jestem w stanie całkowicie uwierzyć.

A co turysta powinien spróbować na Śląsku? AI odpowiada

Sztuczna Inteligencja potrafi natomiast doradzić, co osoba spoza regionu śląskiego mogłaby spróbować z lokalnej kuchni. I próżno tu szukać słynnej rolady śląskiej, ale jest karkówka, są klopsy, które też są popularne w innych regionach Polski, mamy też racuchy, żurek śląski czy kiełbasę śląską. Co ciekawe, AI podało też długą listę dań wegetariańskich, które można zjeść w kuchni śląskiej, choć niektóre pozycje mogą być bardzo, ale to bardzo zaskakujące i niekoniecznie zgodne z prawdą. Znajdują się na niej: 

  1. Kluski śląskie
  2. Pierogi z kapustą i grzybami
  3. Łazanki z kapustą i kaszą gryczaną
  4. Gołąbki z kapusty
  5. Pyzy
  6. Kopytka
  7. Fasolka po bretońsku
  8. Kwaśnica i...
  9. Oscypek

Najpopularniejsze słodycze ze Śląska? Kopalnioków tu nie znajdziesz

Na deser zostawiłem sobie słodycze, które osobiście uwielbiam, a że nie znam się na tradycyjnych śląskich słodkościach, to musiałem o nie zapytać. I tu odpowiedzi mocno mnie zaskoczyły, bowiem rogali świętomarcińskich nigdy nie skojarzyłbym ze Śląskiem, tak samo pączków, kremówki wiedeńskiej czy szyszek, czyli ciastek z kremem karpatkowym lub marcepanowym posypanym migdałami. Kremówka krakowska też raczej nie brzmi zbyt śląsko choćby z samej nazwy, dlatego też napisałem AI wprost, że powyższa lista mało ma wspólnego z tradycyjnymi, śląskimi słodyczami. Przyznam, że liczyłem na to, że na listę trafią kopalnioki. Tak więc pomyliłem się, bo Sztuczna Inteligencja podała następujące rzeczy:

  1. Kremówka śląska - ciasto z kremem karpatkowym, posypane cukrem pudrem.
  2. Góralki - ciastka z mąki, jajek i masła, posypane cukrem.
  3. Karpatka - ciasto z kremem karpatkowym, ułożone w warstwach.
  4. Krówki - lizaki z mleka i cukru.
  5. Wawelki - ciastka z mąki, jajek, cukru i masła, z nadzieniem z konfitury lub marcepanu.
  6. Mazurek - ciasto z kruchego ciasta z nadzieniem z dżemu, orzechów lub marcepanu.
  7. Ptasie mleczko - ciastka z kremem na bazie mleka i cukru.

Jak widać, powyższa lista nie wygląda jak tradycyjne słodkości ze Śląska, więc użyłem najtrudniejszego i najbardziej możliwie precyzyjnego pytania, na jakie mnie było stać i zapytałem o jeden słodycz najbardziej tradycyjny dla Śląska. 

Na Śląsku szczególnie popularne są słodycze krówkowe, czyli krówki. Są to małe, miękkie ciasteczka z cukrem, mlekiem i masłem, które są często oblężeniem na lokalnych festynach i jarmarkach. Inne popularne słodycze śląskie to także np. kremówki, które są podobne do krówek, ale mają kremową nadzienie.

Podsumowując - w kwestii słodyczy ze Sztuczną Inteligencją nie do końca się dogadałem. I jeśli w przypadku pączków jeszcze można się zgodzić, to krówki, wawelki czy ptasie mleczko są tak śląskie, jak śląska jest chałwa.