Mieszkańcy Sosnowca ciągle przekraczają prędkość. Rekordowa liczba zatrzymanych praw jazdy

2019-11-05 14:17
W Sosnowcu rośnie liczba zatrzymanych praw jazdy za nadmierną prędkość
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek W Sosnowcu rośnie liczba zatrzymanych praw jazdy za nadmierną prędkość

Od początku roku 115 kierowców w Sosnowcu straciło prawo jazdy za zbyt ciężką nogę. Tylko w październiku 29 osób przekroczyło dozwoloną prędkość o 50 km/h.

Od początku roku 115 kierowców w Sosnowcu straciło prawo jazdy za zbyt ciężką nogę. Tylko w październiku 29 osób przekroczyło dozwoloną prędkość o 50 km/h. Za takie właśnie przekroczenie prędkości policja ma prawo odebrać prawo jazdy na trzy miesiące.

Pomocnym narzędziem w walce z piratami drogowymi było powołanie grupy SPEED, która wyposażona m.in. w radiowozy z videorejestratorami działa od 20 lipca

Miejscem, gdzie najczęściej dochodzi do tak rażącego przekraczania prędkości jest w Sosnowcu ponad wszelką wątpliwość ul. 3 Maja na całej swej długości. Dodatkowo jej sąsiedztwo z jednymi z większych osiedli w mieście powoduje, że w jej rejonie porusza się wyjątkowo wielu pieszych. Ruch pojazdów w tym miejscu jest również znacznie wzmożony. To połączenie może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Oprócz niej do częstego przekraczania prędkości dochodzi w rejonie ulic Narutowicza, Braci Mieroszewskich i Wojska Polskiego. Dlatego właśnie tam najczęściej policjanci drogówki, a w szczególności patrole działające w ramach grupy SPEED, prowadzą swoje czynności.

Wielu piratów drogowych dopiero w momencie zatrzymania prawa jazdy uświadamia sobie, że od dłuższego czasu istnieje taki rodzaj represji za popełnione wykroczenia szczególnie zagrażające bezpieczeństwu.

Na podstawie art 135 pkt 1 ust 1a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h, policjanci obligatoryjnie dokonują zatrzymania prawa jazdy, przepis bowiem nie pozostawia im możliwości decydowania w tej sprawie. Dokument trafia następnie do organu wydającego, który w ramach postępowania administracyjnego odbiera jego właścicielowi uprawnienia na okres 3 miesięcy. W przypadku ujawnienia kierowania pomimo odebranych uprawnień w tym okresie, ulega on przedłużeniu o kolejne 3 miesiące.

Jeśli jednak osoba taka zostanie zatrzymana po raz kolejny, to organ wydający Prawo Jazdy (Prezydent miasta bądź Starosta) wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to, że aby wsiąść za kierownicę, konieczne będzie ponowne ukończenie kursu i zdanie egzaminu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE