Śląskie: Terytorialsi złożyli w niedzielę przysięgę. Czeka ich trzy lata szkoleń

i

Autor: Materiały prasowe Śląskie: Terytorialsi złożyli w niedzielę przysięgę. Czeka ich trzy lata szkoleń

Wojsko

Śląskie: Terytorialsi złożyli w niedzielę przysięgę. Czeka ich trzy lata szkoleń

W niedzielę, 11 lutego, na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. 68 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty. Teraz czeka ich trzyletnie szkolenie.

Śląscy terytorialsi złożyli przysięgę. Gdzie będą służyć?

W całej Polsce w niedzielę terytorialsi składali przysięgę wojskową. To efekt projektu "Ferie z WOT", w którym uczestniczyły setki ochotników. 

Od 27 stycznia przez 16 dni żołnierze przebywali na poligonie i tam mimo trudnych warunków atmosferycznych przechodzili swoje pierwsze wojskowe szkolenie, ucząc się bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest batalion lekkiej piechoty - informuje mjr Łukasz Markowski, rzecznik 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Kuźni Raciborskiej przysięgę złożyło 68 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion, który na co dzień stacjonuje w Gliwicach, zasilą żołnierze, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń.

Będą one odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 13. ŚBOT, mogą ubiegać się o przyjcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych - wyjaśnia mjr Łukasz Markowski.