Rusza drugi etap badań przesiewowych dla górników. Przebadanych zostanie nawet 7 tysięcy górników [ZDJĘCIA]

2020-05-15 12:11
Rusza drugi etap badań przesiewowych dla górników
Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Ponad 1900 górników z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. To około 1/5 wszystkich przebadanych. Liczba zakażeń wśród pozostałych mieszkańców woj. śląskiego jest niewielka. Przez weekend ma zostać wykonane nawet 7 tysięcy testów. Szczegóły na slask.eska.pl.

Dlatego zarząd województwa rusza z drugim etapem badań przesiewowych wśród pracowników 5 kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa. Badani będą pracownicy, których wyniki w pierwszym etapie były ujemne.

- Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Od piątku do niedzieli planowane jest pobranie od pracowników 3 zakładów PGG blisko 7 tys. wymazów.  Kolejnych 1800 od górników KWK Bobrek, a od pracowników KWK Pniówek tylko w sobotę ma zostać pobrane 1400 próbek.

– Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników – wylicza Jarosław Wieczorek.

Testy odbywają się w formie drive-thru. Dla bezpieczeństwa pracownicy zakładów podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. W piątek, sobotę i niedzielę w okolicach punktów badań mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Punkty badań dla górników z PGG:

  • KWK Jankowice – punkt przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku),
  • KWK Murcki-Staszic – punkt przed kopalnią (ul. Karolinki 1 w Katowicach),
  • KWK Sośnica – punkt przed kopalnią (ul. Błonie 6 w Gliwicach),
  • punkt przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach).

Do pobierania próbek biologicznych w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów. Górnicy KWK Bobrek będą poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy KWK Pniówek będą mieć pobierany wymaz w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach).

Testowanie górników na tak dużą skalę spowodowane jest kilkoma dużymi ogniskami zakaźnymi wśród pracowników kopalń. Liczba zakażeń wśród niezwiązanych z górnictwem mieszkańców woj. śląskiego jest niewielka.

- To daje dużą szansę, że jeżeli wygasimy ogniska na kopalniach, to będziemy mieli sytuację taką jak w pozostałej części kraju - mówi wojewoda śląski.

W sumie w województwie śląskim zakażonych jest 4705 osób. 1029 chorych wyzdrowiało, a 172 osoby zmarły.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE