Ruda Śląska wstrzymuje otwarcie przedszkoli. Nauczyciele będą poddani testom na koronawirusa

2020-05-19 17:04
Ruda Śląska wstrzymuje otwarcie przedszkoli. Nauczyciele będą poddani testom na koronawirusa
Autor: Pixabay Ruda Śląska wstrzymuje otwarcie przedszkoli. Nauczyciele będą poddani testom na koronawirusa

Otwarcie miejskich żłobków, przedszkoli oraz szkół w klasach I – III w Rudzie Śląskiej zostało wstrzymane! Placówki będą zamknięte do odwołania, a ich pracownicy dodatkowo poddani zostaną przesiewowym testom na obecność koronawirusa. Tylko w samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób.

Ruda Ślaska odracza otwarcie żłobków i przedszkoli. Władze miasta zdecydowały, że przed ich otwarciem zbada cały personel tych placówek, nauczycieli i resztę obsługi - w sumie około 1100 osób. - Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

 - Na bieżąco obserwujemy i analizujemy, jak rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej, w województwie i całej Polsce. Na uwadze mamy przede wszystkim lawinowy przyrost stwierdzonych zakażeń w kopalniach, a przecież młodych rodzin górniczych z dziećmi u nas w mieście nie brakuje. Obecnie czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii - utrzymuje prezydent.

Zobacz także: Kiedy zostaną otwarte place zabaw i ogrody zoologiczne? Znamy przybliżony termin [DATA, TERMINY]

Władze Rudy Śląskiej wskazują także na przypadek Łodzi, gdzie  okazało się, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli jest 456 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To blisko 14 procent. - Musimy mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą się opiekować dziećmi, są zdrowe. Dlatego takie badania chcemy również przeprowadzić w Rudzie Śląskiej – zapowiada Grażyna Dziedzic. 

Stanowisko w sprawie objęcia diagnostyką personelu placówek oświatowych zajął Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Podobny apel wystosowali dziś samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich.

 - Mam nadzieję, że rodzice i opiekunowie przyjmą naszą decyzję ze zrozumieniem. Nie była ona łatwa, bo część z nich chciałaby wrócić do pracy. Dlatego też przypominam, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca – dodaje prezydent.

W Rudzie Śląskiej funkcjonują trzy żłobki miejskie, 29 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 5 szkołach podstawowych, a także 29 ośmioletnich szkół podstawowych (w tym 3 specjalne).

Juliusz Braun, były prezes TVP: Media publiczne trzeba wymyślić na nowo. Nigdy nie było dobrze, teraz jest tragicznie [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE