Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

Nowa renta

Takiej renty nie ma praktycznie żadne inne państwo. W Polsce obowiązuje od stycznia. Wystarczy jeden wniosek

Renta alkoholowa to świadczenie przyznawane jest osobom, które straciły zdolność do wykonywania pracy z powodu choroby alkoholowej. Jednak by ZUS wypłacił pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Kto może złożyć wniosek przyznanie o renty alkoholowej?

Renta alkoholowa 2024 - kto może ją otrzymać?

Z najnowszych badań Eurostatu wynika, że w Polsce 10,1 zgonów na 100 tys. mieszkańców spowodowanych jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Gorszy wynik w Unii Europejskiej odnotowała jedynie Słowenia, gdzie wskaźnik ten wyniósł 17,3 zgonów.

Czym jest renta alkoholowa?

Warto wiedzieć, że sama choroba alkoholowa nie uprawnia do pobierania świadczenia. Jak czytamy w artykule Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych, jedynie osoba u której wystąpiła schorzenia będące skutkiem choroby, mogą starać się o świadczenie.

Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu - czytamy w art. 12 ustawy o emerytach i rentach z FUS.

Zgodnie z wytycznymi ZUS osoba ubiegająca się o rentę alkoholową musi też spełniać następujące warunki:

  • mieć orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy,
  • niezdolność musiała nastąpić w czasie okresów składkowych albo nieskładkowych określonych w ustawie emerytalnej,
  • mieć odpowiedni staż ubezpieczenia.

Decyzja o przyznaniu renty podejmowana jest przez orzecznik oraz komisję lekarską. Warto podkreślić, że może być ona udzielona na określony czas lub bezterminowo.

Warto wiedzieć, że choroba jaką jest alkoholizm prowadzi do szeregu schorzeń, w tym m.in. marskości wątroby, chorób nowotworowych i zaburzeń koordynacji ruchu. W związku z tym osoby chorujące na alkoholizm, często nie są w stanie podjąć pracy zawodowej. Polski rząd zadbał o to, by mimo to nie zabrakło im środków do życia.

Wysokość renty alkoholowej

Wysokość renty alkoholowej uzależniona jest od informacji zawartych w orzeczeniu lekarskim. Może ona wynieść:

  • 1588 zł - gdy wystąpiła całkowita niezdolność do pracy,
  • 1191 zł - gdy wystąpiła częściowa niezdolność do pracy.

Świadczenia rentowe i emerytalne podlegają co roku waloryzacji. Oznacza to, że w marcu 2024 roku można spodziewać się podwyżki renty.

Renta alkoholowa - jak ją otrzymać?

Wniosek o rentę alkoholową należy złożyć osobiście, pocztą lub przez Internet.

Jeżeli wybieramy formę elektroniczną musimy skorzystać z serwisu PUE ZUS, a następnie założyć tam konto lub się zalogować. Następnie na stronie wybieramy zakładkę „Złożenie dokumentu” ERN i wypełniamy formularz, a także wskazujemy sposób odbioru decyzji. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wniosku dostępnego pod zakładką „Złożenie dokumentu ZUS ERP-6”. Formularze można podpisać za pomocą podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego ePUAP.

Dokumenty określające czas zatrudnienia, stan zdrowia, a także wysokość wynagrodzeń dostarczymy pocztą lub osobiście, odwiedzając terenową jednostkę organizacyjną ZUS.

Jeżeli złożyłeś dyspozycję odbioru informacji w formie elektronicznej, o nadejściu dokumentu zostaniesz powiadomiony mailem lub dodatkowo SMS zdefiniowanymi w profilu PUE. Po zalogowaniu na swoim profilu PUE podpisz Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD). Tylko wtedy uzyskasz dostęp do dokumentu elektronicznego - tłumaczy ZUS.

Decyzja odnośnie przyznania renty alkoholowej zostanie podjęta w ciągu 30 dni od chwili wyjaśnienia niezbędnych kwestii w ZUSie. Natomiast jeżeli nie zgadzamy się z decyzją, możemy odwołać się do sądu okręgowego.