Dodatek dla opozycjonistów większy o 1000 zł. To świetna wiadomość dla emerytów

i

Autor: Archiwum Dodatek dla opozycjonistów większy o 1000 zł. To świetna wiadomość dla emerytów

Pieniądze

Wyższe świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wypłaty zostały już przelane na konta

W lipcu 2023 roku pojawił się pomysł zwiększenia świadczeń dla emerytów, którzy w przeszłości byli działaczami antykomunistycznymi. Dzięki temu mieliby otrzymywać o 1000 zł więcej, niż dotychczas. Pierwsze przelewy idą już na konta.

Opozycyjny emeryci z większym dodatkiem. Już dostali pierwszy tysiąc

Dodatek dla opozycjonistów to nie jest nic nowego w polskim systemie emerytalnym. Dodatek dla osób, które działały w opozycji antykomunistycznej, tudzież byli represjonowani przez ówczesny rząd, jest już wypłacany od ponad ośmiu lat. Początkowo świadczenie było uzależnione od wysokości emerytury. Im niższą ktoś otrzymywał, tym na wyższy dodatek mógł liczyć, co miało stanowić przede wszystkim wsparcie dla tych, którzy mieli najniższe emerytury.

Zmieniło się to w 2017 roku, kiedy wprowadzono nowelizację. Emeryci mieli otrzymywać bezterminowe świadczenie w wysokości 402 zł brutto miesięcznie, które miało być odpowiednio waloryzowane zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Od marca 2023 roku świadczenie wynosiło 565,67 zł brutto miesięcznie. Pieniądze z tytułu tego świadczenia, jak informuje portal interia.pl, pieniądze należały się ok. 15 tys. osób ze statusem byłego opozycjonisty antykomunistycznego, według danych zebranych na koniec 2021 roku z urzędu zajmującego się sprawami kombatantów. 

Podwyżka dla opozycjonistów. Kwota jeszcze przed waloryzacją

W lipcu 2023 roku zaproponowano, aby zwiększyć kwotę dodatku emerytalnego dla działaczy opozycyjnych o 1000 zł. Uchwałę podjęto w tej sprawie 13 lipca. Na jej mocy od 1 września osoby, które są byłymi działaczami antykomunistycznymi, mogą otrzymywać o 1000 zł więcej dodatku dla opozycjonistów. Stąd też na ich konto od września  spływa już 1588,44 zł. 

Świadczenie dla byłych opozycjonistów. Kto może dostać?

Ten specjalny dodatek jest przyznawany osobom, które mają potwierdzony status byłego działacza opozycyjnego lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w PRL. Dlatego trzeba się zgłosić do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdzie taki status może nam zostać nadany. Aby go otrzymać trzeba spełnić następujące kryteria:

  • Wykazać przynajmniej roczną działalność na rzecz struktur antykomunistycznych,
  • wykazać co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu związany z działalnością antykomunistyczną.

Osoby, które aktualnie korzystają ze świadczenia dla opozycjonistów antykomunistycznych nie muszą składać ponownie świadczenia o przyznanie dodatku. Ten otrzymują już z automatu od 1 września. 

Listen on Spreaker.