Referendum

i

Autor: fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Referendum lokalne w Bielsku-Białej już 16 kwietnia. Czy zakończy dyskusję o spalarni odpadów?

Referendum lokalne w Bielsku-Białej już za kilka dni. Mieszkańcy odpowiedzą na trzy pytania. Pierwsze dotyczy budowy spalarni opadów w Wapienicy, drugie finansowania in vitro z budżetu miasta, a trzecie - ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta.

Referendum lokalne w Bielsku-Białej zaplanowano na 16 kwietnia. To pierwszy przypadek we współczesnej historii miasta, gdy mieszkańcy będą mogli zadecydować o przyszłości swojej małej ojczyzny. W przeszłości kilkukrotnie zgłaszano wnioski o jego ogłoszenie, jednak nigdy nie zyskały one wystarczającego poparcia, by ostatecznie doszło do głosowania.

Jest tylko jeden warunek: aby wyniki referendum były wiążące, musi w nim wziąć udział przynajmniej 30 proc. uprawnionych. Jeżeli próg nie zostanie przekroczony, rada nie jest zobowiązana wykonać woli głosujących.

Referendum lokalne w Bielsku-Białej to pokłosie burzliwych dyskusji na temat budowy spalarni odpadów w Wapienicy. Kwestia planowanej inwestycji od kilku lat polaryzuje społeczność bielszczan. Część mieszkańców zdecydowanie sprzeciwia się budowie instalacji, podnosząc m.in. negatywny wpływ inwestycji na środowisko.

Referendum lokalne w Bielsku-Białej. Jakie pytania się pojawią?

Mieszkańcy Bielska-Białej odpowiedzą na trzy pytania. Poza wspomnianą już kwestią ewentualnej budowy spalarni odpadów w Wapienicy pojawi się temat finansowania in vitro i ograniczenia ruchu pojazdów w centrum. 

Trzy pytania, które pojawią się w referendum: 

  • Czy jesteś za budową instalacji termicznego przekształcania odpadów (spalarni odpadów) w Bielsku-Białej przy ul. ks. Józefa Londzina 17 c (teren byłej ciepłowni)?
  • Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?
  • Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów?

Referendum w Bielsku-Białej. Ważne daty i zasady głosowania

Referendum lokalne w Bielsku-Białej odbędzie się w niedzielę 16 kwietnia. Aby jego wyniki były wiążące, musi w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. bielszczan uprawnionych do głosowania.

Mieszkańcy, którzy w dniu referendum kończą 60 lat lub posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zagłosować poprzez pełnomocnika. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać do piątku 7 kwietnia. Jeśli jednak osoba niepełnosprawna zdecyduje się na oddanie głosu w lokalu wyborczym, miasto zagwarantuje dowóz na miejsce. W tym celu należy skontaktować się z urzędem miejskim.

Do wtorku 11 kwietnia każdy mieszkaniec może sprawdzić, czy figuruje w spisie jako osoba uprawniona do udziału w referendum. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek. Spis jest dostępny w Wydziale Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w godzinach pracy urzędu.

Jeżeli kogoś nie ma we spisie, może złożyć wniosek o dopisanie do listy uprawnionych. Takie wnioski są przyjmowane do 11 kwietnia. Osoby, które w dniu referendum podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, mogą zagłosować listownie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 11 kwietnia.

Referendum lokalne w Bielsku-Białej. Gdzie i kiedy można zagłosować?

Referendum rozpocznie się w niedzielę o godz. 7 i potrwa do godz. 22. Głosy będą przyjmowane w 77 obwodowych komisjach ds. referendum na terenie Bielska-Białej. Z listą wyznaczonych siedzib można się zapoznać TUTAJ.

W lokalach wyborczych mieszkańcy otrzymają karty do głosowania, wydrukowane na białym papierze w formacie A4. Prawy, górny karty będzie ścięty pod kątem 45 stopni.

Na karcie pod każdym z pytań będą do wyboru dwa warianty odpowiedzi: tak lub nie. Aby oddać głos, należy postawić znak X w kratce obok wybranej odpowiedzi. W dolnej części karty do głosowania będzie umieszczona informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Karta zostanie opatrzona odciskami pieczęci obwodowej komisji do spraw referendum oraz Rady Miejskiej Bielska-Białej.