Zanieczyszczenie powietrza

i

Autor: pixabay Zanieczyszczenie powietrza

Poprawia sie jakość powietrza w Sosnowcu. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach

2023-02-01 13:29

W ciągu ostatnich 8 lat w Sosnowcu wymieniono 6500 tysięcy pieców. Efekt tych działań obrazują dane GIOŚ w Katowicach, który od wielu lat monitoruje stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Jeszcze w 2013 roku odnotowano w Sosnowcu aż 106 dni z przekroczeniami. Dwa lata wcześniej było ich 124.

- 2021 rok zakończyliśmy z 40 dniami, a rok 2022 już tylko z 13. To pokazuje, że od czterech lat jest znacząca poprawa. Piece, które wymieniają nasi mieszkańcy, te które my wymieniamy w naszych zasobach, to powoduje, że ten stan jakości powietrza w naszej gminie systematycznie poprawia się - powiedział nam pełnomocnik prezydenta Sosnowca do Spraw Jakości Powietrza Mateusz Kruk.

Według Bazy Emisyjności Budynków szacuje się w mieście jest jeszcze ok 8 tysięcy nieefektywnych źródeł ciepła.

- Używamy określenia szacujemy, bo wraz z pojawieniem się dodatku węglowego niektórzy mieszkańcy przychodzili zmieniać swoje wcześniejsze deklaracje i przyznawali się, że są posiadaczami nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe - dodaje Mateusz Kruk.

Sosnowiec w tej chwili realizuje wiele programów, z których mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców. Co ważne, mogą oni korzystać z więcej niż jednego programu jednocześnie. O dotacje z budżetu gminy mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Przy ich udzielaniu nie obowiązuje kryterium dochodowe. Wysokość dofinansowania to do 4 tysięcy na wymianę pieca, zakup i montaż pompy ciepła do 10 tysięcy, a na zakup i montaż instalacji można uzyskać do 5 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku w Sosnowcu udzielono 397 dotacji na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.