Nowe stawki na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Za przejazd zapłacimy teraz mniej

2019-12-02 13:44 Agnieszka Kucjas-Karkoszka/NAU
Przejazd autostradą A4 będzie droższy? Stalexport chce podnieść opłaty
Autor: wikipedia CC/ Ralf Lotys (Sicherlich) Przejazd autostradą A4 będzie droższy? Stalexport chce podnieść opłaty

Znamy już nowe stawki za przejazd autostradą A4 na trasie Katowice-Kraków. Zarządca tego odcinka autostrady Stalexport Autostrada Małopolska podał nowe ceny. Do tej pory na bramkach musieliśmy zapłacić 5 złotych za motocykl, 10 złotych za samochód osobowy ( 9 zł z urządzeniem A4Go) i 20 złotych za samochody o dwóch osiach. Po zmianie stawek zapłacimy... mniej. Na zniżki mogą liczyć kierowcy, którzy na bramkach posługują się płatnością automatyczną czyli A4Go i Autopay. Nowe stawki obowiązują od 1 stycznia 2020 roku co najmniej do 31 marca 2020 roku.

Firma Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza blisko 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 z Katowic do Krakowa zdecydowała się obniżyć stawki na bramkach za przejazd autostradą, ale tylko dla kierowców posługujących się płatnością automatyczną. Do tej pory jadąc samochodem osobowym musieliśmy zapłacić najpierw 10 złotych w punkcie poboru opłat w Mysłowicach, a następnie kolejne 10 złotych na bramkach w Balicach. Korzystający z A4Go płacili do tej pory 9 złotych. Bazowe stawki za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa samochodem osobowym nie uległy zmianie. Natomiast mniej zapłacą ci, którzy korzystają z płatności automatycznych. Kierowcy osobówek z urządzeniem A4Go zamiast 9 złotych na bramkach zapłacą... 7.

Ile trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4 na bramkach w Mysłowicach i Balicach?

Do tej pory stawki za przejazd autostradą A4 na każdej bramce wynosiły:

 • 5 złotych za motocykl
 • 10 złotych za samochód osobowy
 • 20 złotych za pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze,
  i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami
 • 35 złotych za pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach,
  pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami,
  i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

Po wprowadzonej przez Stalexport Autostrada Małopolska nowej zapłacimy na bramkach mniej w przypadku płatności automatycznej:

 • 7 złotych za samochód osobowy
 • 17 złotych za pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze,
  i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami
 • 30 złotych za pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach,
  pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami,
  i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Jak płacić automatycznie? Co to jest A4Go?

Na autostradzie A4 Katowice-Kraków możemy korzystać z elektroniczny pobór opłat A4Go. Jak podaje Stalexport Autostrada Małopolska, jest to najnowocześniejszy i najprostszy sposób płatności za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. To znaczna oszczędność czasu i wygoda.

A4Go pozwala również na przejazd z urządzeniami pokładowymi Telepass.

Z urządzenia A4Go można skorzystać na wszystkich bramkach placów poboru opłat w Mysłowicach i Balicach. Do każdej karty przypisana jest kategoria pojazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu, ale możliwe jest także przypisanie do jednego urządzenia dwóch kategorii pojazdów i trzech numerów rejestracyjnych.

Jedno urządzenie pozwala zatem na przejazd przez place poboru opłat różnymi pojazdami. Urządzenie A4Go wystarczy przykleić do szyby zgodnie z dołączoną instrukcją. Przy podjeździe do bramki autostradowej skomunikuje się ono z anteną zainstalowaną na bramce i po weryfikacji kategorii pojazdu szlaban zostanie otwarty.

Do tej pory z urządzeń A4Go skorzystało już ponad 40 tys. kierowców, a blisko 150 tys. osób pobrało aplikację autopay, która pozwala automatycznie pobrać płatność za przejazd.

Firma Stalexport Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (2 grudnia) zapowiedziała benefity dla korzystających z płatności automatycznych na bramkach autostrady A4 Katowice-Kraków. Nowe rozwiązania mają zachęcić kierowców do płatności automatycznych niższą ceną za przejazd. Docelowo ma to zwiększyć przepustowość bramek autostradowych.

Patrząc na historię stawek, które obowiązywały za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków po raz pierwszy mamy do czynienia z obniżeniem stawek za przejazd. Wprawdzie tylko dla płatności automatycznych, ale jednak.

Pierwszy koszt przejazdu autostradą jeszcze w 2000 roku wynosił 4 złote za samochód osobowy, czyli przejazd z Katowic do Krakowa kosztował nas 8 złotych. Już w kolejnym roku za przejazd na tym odcinku trzeba było zapłacić w sumie 10 złotych.

Ile kosztuje karta A4Go?

Jak podaje Stalexport Autostrada Małopolska, pakiet A4Go dla pierwszej kategorii (samochody osobowe) kosztuje 180 złotych. W pakiecie znajduje się 20 impulsów. Dla kategorii 2 i 3 koszt A4Go to 400 złotych. A dla ostatniej kategorii 700 złotych.

Potem była kolejna podwyżka do 18 złotych, aż w końcu do 20 złotych za przejazd z Katowic do Krakowa samochodem osobowym.

Jednocześnie przez ostatnie lata firma Stalexport Małopolska, która ma koncesję na eksploatowanie autostrady do 2027 roku wprowadzała udogodnienia dla podróżujących autostradą, choćby w postaci kart A4 GO, pozwalających szybciej pokonać Punktu Poboru Opłat w Mysłowicach i Krakowie-Balicach.

Stawki za przejazd autostradą w ostatnich latach rosły, a kierowcy coraz częściej narzekali na zły stan nawierzchni tego odcinka autostrady i ciągłe jego remonty.

Teraz kierowcy, którzy płacą m.in. za pomocą A4Go mniej wydadzą na autostradowych bramkach. Czy to sprawi, że podróż na odcinku Katowice-Kraków będzie bardziej komfortowa? Kierowcy mają nadzieję, że tak właśnie będzie. Inaczej w drodze do Krakowa coraz częściej będą wybierali drogę przez Olkusz.

Posłuchaj co zrobić żeby przejechać A4 taniej: