Zorza polarna widziana nad Zabrzem

i

Autor: Kat and Rob - Łowcy Zórz

Astronomia

Niecodziennie zjawisko nad Śląskiem. W wielu miastach widoczna była zorza polarna

Nad niebem w województwie śląskim ukazało niezwykłe zjawisko świetlne, które najczęściej obserwowane jest w pobliżu biegunów Ziemi. 5 listopada mieszkańcy śląskiego mogli gołym okiem zobaczyć zorzę polarną, która widoczna była nie tylko w Beskidach, ale także między innymi w Zabrzu i Piekarach Śląskich.

Zorza polarna widziana nad województwem śląskim

W godzinach wieczornych, 5 listopada niebo nad województwem śląskim rozświetliło się różnorakimi barwami. Nad wieloma miastami pojawiła się zorza polarna. Ostatnio zjawisko to można było zaobserwować we wrześniu, głównie na północy Polski.

Jako jedne z wielu, zorzę polarną sfotografowało Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z Gliwic. PTMA to społeczność entuzjastów astronomii, którzy łączą swoją pasję i zainteresowania, by wspólnie odkrywać tajemnice wszechświata. Ich główną misją jest propagowanie wiedzy astronomicznej. Na zdjęciach wykonanych przez towarzystwo widoczne są fioletowo-niebieskie łuny światła widoczne nad Knurowem.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze Ziemi, w okolicach biegunów magnetycznych. Przeważnie zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, jednak gdy warunki są sprzyjające, jak intensywna aktywność słoneczna, zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, również w Polsce.

Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy zachodzą tam rozbłyski, strumień ten się zwiększa. W momencie, w którym wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia on na pole magnetyczne naszej planety. To z kolei powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem jest tzw. świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu.

Zorza polarna widziana była także w innych miastach naszego województwa. Zobaczcie ją na zdjęciach.