Nagroda dla Kasi Smutniak za jej debiut reżyserski: film „Mur

i

Autor: PAP/EPA/E. Ferrari

Kultura

Nagroda dla Kasi Smutniak za jej debiut reżyserski: film „Mur"

2024-02-27 23:02

Kasia Smutniak, która w ostatnich latach zdobyła we Włoszech uznanie jako jedna z najlepszych aktorek, otrzymała nagrodę za debiut reżyserski - film dokumentalny „Mur” o kryzysie migracyjnym na granicy polsko- białoruskiej. Nagrodę - Nastro d’argento (srebrna taśma) dla dokumentów przyznali włoscy krytycy filmowi.

W Rzymie przyznano nagrodę Kasi Smutniak, polskiej aktorce i debiutującej reżyserce w kategorii: Cinema del reale (Kino rzeczywistości).

Dokument „Mur” miał swoją prapremierę na rzymskim festiwalu filmowym w zeszłym roku. Następnie został zaprezentowany na różnych festiwalach; przedstawiono go także w Polsce.

To, co działo się na granicy, zmieniło moje życie, moje priorytety jako aktorki. Opowiadam historie od 20 lat, to mój pot i krew, ale historia, która mnie otaczała była znacznie bardziej interesująca” - powiedziała Kasia Smutniak, cytowana przez Ansę. Dodała: „nie jestem działaczką polityczną, ale coś musiałam zrobić”.

W jednym z wywiadów po ceremonii powiedziała też: „Ten mur stał się moją prawdziwą obsesją oraz punktem wyjścia, by opowiedzieć o doli człowieka, historycznym momencie, w jakim żyjemy”.

Wyznała, że chciałaby w swojej dalszej pracy analizować głęboko ludzkie tematy.

Źródło: Sylwia Wysocka/PAP.

Quiz dla prawdziwego kinomaniaka. Sprawdź, jak dobrze znasz pary z wielkiego ekranu

Pytanie 1 z 7
Gdzie Jack poznał arystokratkę Rose?