Licealistka z Katowic jak Greta Thunberg. Porywające wystąpienie Zuzy Borowskiej na COP25 w Madrycie [WIDEO]

2019-12-16 13:49
Licealistka z Katowic jak Greta Thunberg. Porywające wystąpienie Zuzy Borowskiej na COP25 w Madrycie
Autor: Youtube

Społeczeństwo obywatelskie nie zostało tu wysłuchane. Nasze życie i życie przyszłych generacji zależy od was, a wy nas zawiedliście - mówiła Zuzanna Borowska, licealistka z Katowic do polityków z ponad 200 krajów podczas Szczytu Klimatycznego w Madrycie. Wystąpienie młodej aktywistki wywołało burzę oklasków.

Zuzanna Borowska z Katowic na COP25

Zaledwie 18-letnia licealistka z Katowic zszokowała uczestników Szczytu Klimatycznego odbywającego się w Madrycie. Młoda aktywistka wygłosiła płomienne i bardzo dojrzałe wystąpienie, wyrażające potrzeby młodego pokolenia w czasach dzisiejszej walki o dobrą przyszłość dla planety.

- Czy chcecie być zapamiętani jako ci, którzy zdradzili młode pokolenie i społeczności walczące o przetrwanie? - pytała Zuzanna Borkowska delegatów z całego świata obecnych na COP25. Mówiła też o tym, że światowi przywódcy nie słuchają głosu młodego pokolenia.

- Nasze życie i życie przyszłych generacji zależy od was, a wy nas zawiedliście - grzmiała licealistka.

Jej wystąpienie zebrało burze oklasków. Zobaczcie wideo. Wystąpienie młodej aktywistki z Katowic od 25 sekundy.

Kim jest Zuzanna Borowska?

Zuzanna Borowska pochodzi z Bielska-Białej i chodzi do klasy maturalnej w III LO. im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Jest bardzo aktywną młodą osobą, która robi co w swojej mocy by wraz z rówieśnikami nagłaśniać problem zmian klimatycznych.

Ta młoda aktywistka w zaledwie 2 miesiące zorganizowała w pełni profesjonalną konferencję ekologiczną LCOY 2019 z prelegentami i warsztatami.

- Zaangażowana, inteligenta, wyważona - mówią o niej jej współpracownicy.

Licealistka z Katowic reprezentowała też polską młodzież na Szczycie Klimatycznym COP25, który w tym roku odbył się w Madrycie. Niestety, mimo przedłużenia konferencji, nie udało się dojść do konkretnych porozumień.

Inspiruje ją Greta Thunberg

Zuzanna Borowska nie ukrywa, że inspiracją dla niej jest słynna szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która niedawno została Człowiekiem Roku magazynu TIME. Dodaje jednak, że nie chce być polskim odpowiednikiem Grety, tylko tworzyć coś własnego i na swoim podwórku aktywizować młodych do tego, żeby nie tylko strajkowali ale brali też udział w rozmowach dotyczących zmian klimatycznych.

Czasami w Katowicach nie da się oddychać

- Są takie dni, że w Katowicach nie da się oddychać. Często ludzie z tego powodu chorują - mówił Borowska kilka tygodni temu w programie RzeczoBiznesie.

Licealistka z Katowic zdaje sobie sprawę, że młodzieży bardzo trudno jest się przebić ze swoimi postulatami.

- Naszym celem jest głównie to, żeby ludzie byli świadomi tego co się dzieję - mówi Zuzanna Borowska.

Posłuchaj rozmowy z Zuzą Borowską
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE