Sanatoria. Podwyżki opłat w sanatoriach. Ile trzeba zapłacić w sanatorium?

i

Autor: archiwum serwisu

Sanatorium

Kuracjusze będą płacić więcej? Sanatoria żądają dużych podwyżek opłat. Zmiany od 1 maja

Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego opłaty w sanatoriach pójdą w górę. Co więcej, Unia Uzdrowisk Polskich w piśmie do szefowej resortu zażądała dużych podwyżek opłat dla kuracjuszy. Ile trzeba będzie zapłacić za pokój?

Kuracjusze mają płacić więcej - żądają sanatoria

O żądaniu podwyżek opłat dla kuracjuszy napisał portal next.gazeta.pl. Pismo w tej sprawie zaadresowano do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Pod wnioskiem podpisało się Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich.

Uzdrowiska i sanatoria chcą, by podniesiono kuracjuszom opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie. Z ich wyliczeń wynika, że podwyżka powinna wynieść 25,8 proc.

Sanatoria żądają podwyżek opłat. Ministerstwo odpowiada

W piśmie do resortu Unia Uzdrowisk Polskich wnosi o "pilne uruchomienie waloryzacji odpłatności kosztów wyżywienia i zakwaterowania przez świadczeniobiorcę za rok 2023 i 2024". Jak argumentuje stowarzyszenie, za takim rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne m.in. inflacja, wzrost wynagrodzeń minimalnych i różnych opłat.

W odpowiedzi na pismo Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na chwilę obecną "nie zostały podjęte [...] wiążące decyzje w sprawie zmiany poziomu finansowania przez świadczeniobiorcę kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym".

Sanatoria żądają podwyżek. Ile więcej kosztuje pokój? 

Redakcja "Faktu" postanowiła sprawdzić, ile kosztowałby pobyt i wyżywienie w sanatorium, gdyby podniesiono opłaty o 25,8 proc.

Z wyliczeń dziennika wynika, że cena trzytygodniowego pobyt w jednoosobowym pokoju typu studio wyniosłaby 860-1080 zł. Czyli średnio trzeba byłoby zapłacić 200 zł więcej niż obecnie.

Od 1 maja wzrost opłat w sanatoriach

Jak już wspomnieliśmy, na razie Ministerstwo Zdrowia nie podjęło decyzji w sprawie podwyżek żądanych przez sanatoria. Ale kuracjusze i tak już wkrótce będą płacić więcej. Od 1 maja zmienią się stawki w sanatoriach.

Ile trzeba będzie zapłacić? Jak podaje next.gazeta.pl, nocleg w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym będzie kosztował 40,90 zł za dobę. Za dobę w pokoju jednoosobowym typu studio zapłacimy 37,4 zł, a za dobę w pokoju jednoosobowym bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 33,2 zł. Ale bez obaw, od października 2024 roku stawki mają wrócić do niższych.