Krzysztof Respondek

i

Autor: wikimedia

Katowice

Krzysztof Respondek zostanie uhonorowany w Galerii Artystycznej

"Galeria Artystyczna" to plebiscyt, który ma honorować osoby zasłużone dla miasta i regionu w dziedzinie kultury i sztuki. Kandydatów wskazują instytucje kultury, a zwycięzców wybierają sami mieszkańcy w głosowaniu. W tym roku do zaszczytnego grona laureatów dołączył śp. Krzysztof Respondek - aktor teatralny i filmowy, piosenkarz i artysta kabaretowy znany ze skeczów Kabaretu Rak.

Krzysztof Respondek zostanie uhonorowany w Galerii Artystycznej

Plebiscyt Galeria Artystyczna zakończył się 31 marca. Kandydatów wskazały m.in. Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskie, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowicach, Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego czy Instytucja Filmowa Silesia.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział niemal 3 tys. mieszkańców - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Głos można było oddać za pomocą formularza online lub w wersji papierowej. Wynik był jednoznaczny. Prawie 60 proc. głosów zdobył świętej pamięci Krzysztof Responek. Drugi w kolejności był Grzegorz Fitelberg, a trzecie miejsce zajął Erwin Sówka.

Tak wygląda Galeria Artystyczna na pl. Grunwaldzkim w Katowicach: 

Kogo uhonorowano w Galerii Artystycznej w Katowicach? 

Zgodnie z tradycją, rzeźba upamiętniająca zwycięzcę zostanie odsłonięta we wrześniu podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Tak też odlany z brązu pomnik Krzysztofa Respondka już za kilka miesięcy pojawi się w "Galerii Artystycznej" na placu Grunwaldzkim w dzielnicy Koszutka.

Dotychczas w "Galerii Artystycznej" znaleźli się m.in. Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Adolf Dygacz, Henryk M. Górecki, Tadeusz Grabowski (tablica honorowa), Stanisław Hadyna, Antoni Halor, Wojciech Kilar, Tadeusz Kijonka, Bogumił Kobiela, Bernard Krawczyk, Kazimierz Kutz, Stanisław Ligoń, Teofil Ociepka, Franciszek Pieczka, Jan „Kyks” Skrzek, Paweł Steller, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk i Alfred Szklarski.

Kim był Krzysztof Respondek? Krótki biogram 

Krzysztof Respondek urodził się 17 lipca 1969 roku w Tarnowskich Górach. W rodzinnej miejscowości spędził dzieciństwo i młodzieńcze lata, był absolwentem II LO im. Stanisława Staszica. Na studia aktorskie wyjechał do Wrocławia. W 1999 roku dołączył do kabaretu Rak i grał w nim aż do swojej przedwczesnej śmierci.

Respondek zwyciężył w finale jednej z edycji programu rozrywkowego Polsatu "Jak oni śpiewają". Widzowie znali go także z serialu "Barwy szczęścia" (grał w nim w latach 2007-2015) emitowanym w Telewizji Polskiej. Wziął również udział - w 2015 roku - w czwartej edycji bardzo popularnego programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

Krzysztof Respondek zmarł w piątek 22 grudnia 2023 roku na zawał serca w Zabrzu. O jego śmierci poinformował Krzysztof Hanke, artysta kabaretu Rak.