Tłum ludzi

i

Autor: pixabay

Quiz

Gwara zagłębiowska inna niż wszystkie QUIZ Nawet w Sosnowcu trudno ją zrozumieć

W Zagłębiu mieszkańcy mają swoją gwarę i chętnie się nią posługują. Tak mówią w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie ludzie, którzy żyją tu od pokoleń. Charakterystyczne przeciąganie sylab, czy odmiana czasowników świadczą o tym najdobitniej. Zagłębiacy mają także specyficzne słowa i właśnie o te słowa pytamy w quizie z gwary zagłębiowskiej. Każdy, kto odpowie prawidłowo na 10 pytań, może być z siebie dumny.

Zagłębie to takie miejsce na mapie, które od zawsze chce być samodzielne, a i tak większość Polaków utożsamia je ze Śląskiem. Tymczasem Zagłębiacy dumnie podkreślają swoją odmienność od mieszkańców Śląska historią, kulturą oraz językiem. Gwara zagłębiowska wciąż jest słyszalna na ulicach i targowiskach. Chociaż wiele słów wydaje się zapomnianych, Zagłębiacy nadal chętnie się nimi posługują.

Quiz z gwary zagłębiowskiej

Przygotowaliśmy dla Was quiz z gwary zagłębiowskiej. Mieszkańcy Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi i innych mniejszych miejscowości z pewnością sobie z nim poradzą. Nawet jeśli sami nie używają takich słów na co dzień to słyszą je na ulicach bardzo często. Dla mieszkańców spoza tego regionu quiz może się okazać sporym wyzwaniem, dlatego wynik 10/10 będzie naprawdę olbrzymim osiągnięciem.

Gwara zagłębiowska QUIZ Czy dogadasz się w Sosnowcu?

Pytanie 1 z 10
Ferdymanka to po zagłębiowsku: