abp Wiktor Skworc

i

Autor: Katarzyna Zaremba

Arcybiskup odwołuje dyspensę. Możliwe będą też procesje na Boże Ciało. Co z pielgrzymkami?

2020-05-29 9:07

Odmrażanie życia gospodarczego i społecznego dotyczy również kościoła. Już od najbliższej niedzieli, 31 maja zostanie zniesiony limit osób, które mogą uczestniczyć w mszy świętej. W związku z tym Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc postanowił odwołać dyspensę od niedzielnej mszy świętej. Możliwe będą też procesje Bożego Ciała. A co z pielgrzymkami?

Arcybiskup Metropolita Katowicki odwołuje dyspensę. Możliwe też procesje na Boże Ciało 2020

Od 30 maja w życie wchodzi kolejny etap łagodzenia obostrzeń w życiu społecznym. Od soboty nie będziemy musieli już zakrywać ust i nosa w przestrzeni publicznej. Musimy jednak pamiętać o dystansie społecznym. Ważną zmianą jest to, że zniesione zostaną limity osób, mogące przebywać w sklepach, urzędach czy obiektach gastronomicznych.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZOBACZ także: Największe sieci kinowe nie otworzą się 6 czerwca. Cinema City, Helios i Multikino ruszą z opóźnieniem

Sonda
Czy chodzisz do kościoła w czasie pandemii koronawirusa?

Niedzielna msza już obowiązkowa dla wiernych

Już od najbliższej niedzieli, 31 maja kościół może być wypełnione po brzegi wiernymi. Zniesione zostają wszystkie limity i do kościoła może wejść każdy. Jest jednak taki warunek, że na twarzy trzeba mieć maseczkę. Najnowsze decyzje rządu dotyczące luzowania obostrzeń sprawiły, że Arcybiskup Wiktor Skworc postanowił odwołać dyspensę od niedzielnej mszy świętej. Jego zarządzenie wchodzi w życie 6 czerwca.

- W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej - zaznacza Arcybiskup Skworc.

ZOBACZ także: Kiedy zostaną otwarte place zabaw? Co z placami zabaw dla dzieci? [DATA, TERMINY]

Dodajmy jeszcze, że komunia święta wciąż będzie udzielana na rękę, ale do służby w kościele mogą wrócić ministranci.

Boże Ciało 2020. Czy odbędzie się procesja?

Początkowo z powodu pandemii wszystkie zaplanowane procesje na Boże Ciało 2020, które wypada 11 czerwca (czwartek), zostały odwołane. Jednak po nowych wytycznych polskiego rządu sytuacja nieco się zmieniła i takie procesje mogą się odbywać, ale są pewne warunki:

  • w procesji może wziąć udział maksymalnie 150 osób (obowiązują odstępy 2-metrowe albo maseczki),
  • procesja tylko wokół kościoła, bez budowy osobnych ołtarzy.

- Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej - informuje Arcybiskup Wiktor Skworc.

A co z letnimi pielgrzymkami? Pierwotnie decyzja Metropolity Katowickiego była taka, że wszystkie pielgrzymki zostają odwołane. Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że nie wykluczone jest iż ostatecznie pątnicy będą mogli latem maszerować na Jasną Górę.

Półnagi mężczyzna biegał po DTŚ w Chorzowie