Czesi otwierają granice, ale nie z Polską. Dlaczego? Kiedy otwarcie granic z Czechami?

2020-06-03 8:32 NAU
Czesi otwierają granice, ale nie z Polską. Dlaczego? Kiedy zostanie otwarta granica z Czechami?
Autor: Straż Graniczna Czesi otwierają granice, ale nie dla Polaków

Władze Czech poinformowały o otwarciu granic ze Słowacją, Austrią i Niemcami. Obywatele tych krajów mogą przekroczyć granicę na 48 godzin, bez konieczności robienia testów na koronawirusa i przechodzenia kwarantanny. Granica z Czechami wciąż jest zamknięta dla Polaków. Dlaczego? Kiedy otwarcie granic z Czechami?

Czesi otwierają granice, ale nie dla Polaków

Kiedy otwarcie granic z Czechami? Premier Czech Andrej Babisz poinformował o tym, że już w tym tygodniu otwarte zostają granice państwa dla obywatel kilku krajów granicznych. Otwarte są już czeskie granice z:

  • Słowacją,
  • Niemcami,
  • Austrią.

Obywatele wyżej wymienionych państw, a także obywatele Węgier mogą przekraczać granice i przebywać na terenie Czech przez 48 godzin bez potrzeby wykonywania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i odbywania 14-dniowej kwarantanny. Kiedy otwarcie granic w Polsce? Kiedy otwarcie granic z Czechami?

ZOBACZ także: W Czechach wracają imprezy masowe! Nie trzeba też nosić maseczek. U naszych sąsiadów już prawie nie ma koronawirusa

A co z Polakami? Granice pozostają zamknięte, bowiem nasz kraj nie przyłączył się do porozumienia z krajami Grupy Wyszehradzkiej odnoście otwarcia przejść granicznych. Obecnie granicę z Czechami w województwie śląskim można przekraczać w 5 miejscach:

  • Cieszyn – Most Przyjaźni,
  • Cieszyn - Chotebuz,
  • Gołkowice,
  • Gorzyczki,
  • Nowe Chałupki.

Obecnie granicę z Czechami, bez konieczności odbycia kwarantanny, przekraczać mogą jedynie pracownicy transgraniczni i kierowcy tranzytowi. Ci pierwsi granicę mogą przekroczyć jedynie pod warunkiem negatywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 i zaświadczenia o zatrudnienia na terenie Republiki Czeskiej.

Ostatnie porozumienia pomiędzy Czechami i krajami granicznymi oznaczają, że Czesi i Słowacy mogą swobodnie przekraczać swoje granice na 48 godzin. Podobne zasady dotyczą obywateli Niemiec i Austrii. W ich przypadku kontrole na granicach są wyrywkowe.

ZOBACZ także: 1000 plus na wakacje. Rząd zmienia zasady. Kiedy dostaniemy bon na wypoczynek w kraju?

Polacy wciąż nie mogą swobodnie przemieszczać się do Czech i z powrotem. Oczywiście mogą granicę przekroczyć, ale po powrocie do kraju czeka ich 14-dniowa kwarantanna. Kiedy zostanie zniesiony obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę? Na takie decyzje musimy jeszcze zaczekać co najmniej do 13 czerwca.

Koronawirus w Czechach. Ile przypadków zakażeń?

W ciągu ostatniej doby u naszych południowych sąsiadów wykryto 38 nowych zakażeń koronawirusem. W sumie w Czechach wirusem zaraziło się nieco ponad 9 tysięcy osób. Zmarło 320 osób. Czesi bardzo dobrze poradzili sobie z epidemią, która bardzo szybka wygasa. Zniesiono już niemal wszystkie nałożone obostrzenia, a życie społeczne i gospodarcze powoli wraca do normy.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.