Wielkopolska: Pierwszy DOM SAMOTNEJ MATKI zaczyna działać!

2021-07-30 10:00
Dom samotnej matki pod Poznaniem
Autor: Jan Grabkowski / FB Dom samotnej matki pod Poznaniem

Pierwszy w Wielkopolsce dom dla samotnych rodziców z dziećmi rozpoczyna działalność w Lisówkach, w gminie Dopiewo. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Matki czy ojcowie małoletnich dzieci, kobiety w ciąży, opiekunowie w trudnej sytuacji życiowej, wymagający okazjonalnego wsparcia, mogą liczyć na schronienie i pomoc psychologiczną, socjalną czy prawną. Powiat poznański przekazał na ten cel prawie 1,7 mln zł, do wykorzystania w 2021 i 2022 r. 

Różne zdarzenia losowe sprawiają, że rodzice mają olbrzymi problem, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Chcemy dać im szansę na nowy początek, z dala od toksycznego, czasem przemocowego  środowiska, w którym żyją. Specjaliści z Lisówek będą wspierać mieszkańców w odzyskiwaniu stabilizacji. Decyzja o powstaniu takiego miejsca to kolejny element polityki społecznej, na którą w powiecie poznańskim kładziemy bardzo duży nacisk. I nie szczędzimy środków. Na realizację zadań z tego zakresu wydaliśmy z naszego budżetu ponad 85,4 mln zł w tym roku, a w ubiegłym 72,5 mln zł 

mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Kuźnica. KAS przechwyciła nielegalne papierosy warte 9 mln zł

Na terenie DPS jest 5 domów oferujących 30 miejsc dla potrzebujących rodziców. Skorzystają oni z w pełni urządzonych pomieszczeń. Wnętrza są umeblowanie, wyposażone w sprzęt AGD oraz łóżeczka i akcesoria dla dzieci, a także, co istotne, przystosowane do przyjęcia opiekunów bądź dzieci niepełnosprawnych. Lokatorzy znajdą tu nie tylko bezpieczną przystań, ale przede wszystkim spokój, przyjazną atmosferę oraz pomoc specjalistów w uzyskaniu samodzielności. Z tego tymczasowego lokum mogą korzystać nawet przez 12 miesięcy, ale realna długość pobytu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. 

Głównym celem jest wspieranie podopiecznych w procesie usamodzielniania, muszą oni zdawać sobie sprawę z tego, że dom, do którego trafiają, nie jest ośrodkiem wczasowym. Nie znaleźli się tu po to, by odpoczywać, ale żeby ułożyć życie na nowo. Naszym zadaniem jest, aby z pobytu wyciągnęli jak najwięcej korzyści i wartości, aby uregulowali swoją sytuację prawną, emocjonalną i finansową. Lokatorzy w ramach terapii odbędą w miesiącu nawet kilkadziesiąt godzin spotkań z trenerami, prawnikami, asystentami rodzin

 zapewnia Karolina Piotrowska, kierownik projektu z poznańskiej Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego, instytucji zarządzającej programem.

Decyzja o przyjęciu do „domu samotnej matki” wydawana jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu po otrzymaniu niezbędnych dokumentów z ośrodka pomocy społecznej. Jednak w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa lub zdrowia osoby starającej się o mieszkanie w Lisówkach, będzie ona przyjęta bez skierowania, na wniosek własny lub OPS. 

Na pomoc mogą liczyć również osoby z niepełnosprawnościami, podeszłe w latach czy przewlekle chore w wieku poprodukcyjnym, pozostające w trudnej sytuacji życiowej. W Lisówkach przeznaczono dla nich 2 domy z 10 miejscami. Są to tzw. mieszkania chronione wspierane z komfortowymi wnętrzami, przystosowanymi do potrzeb lokatorów. 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z jednego z wyżej  wymienionych sposobów wsparcia, w celu uzyskania informacji czy złożenia wniosku, proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Słowackiego 8 (I piętro) lub pod nr tel. 61 84 10 710.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE