Poznaniacy chcą trasy tramwajowej Poznań Wschód

i

Autor: ZDM Poznań Poznaniacy chcą trasy tramwajowej "Poznań Wschód"

Trasa tramwajowa "Poznań Wschód" - czy jest szansa na realizację tej inwestycji?

2021-11-16 14:31

Od 20 września do 17 października Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu prowadził konsultacje społeczne dotyczące koncepcji trasy tramwajowej "Poznań Wschód". Aż 88 proc. ankietowanych uważa, że taka inwestycja jest w Poznaniu potrzebna, a 80 proc. zadeklarowało, że po jej realizacji przesiadłoby się z samochodu na tramwaj.

Z głosów oddanych w badaniu wynika, że przeważająca część (88 proc.) uważa, że budowa trasy tramwajowej "Poznań Wschód" jest potrzebna. 65 proc. uczestników konsultacji uważa, że obecny standard podróżowania komunikacją zbiorową w rejon osiedla Główna wymaga poprawy. Około 60 proc respondentów preferuje przebieg trasy tramwajowej w wariancie alternatywnym (W2), który zakłada poprowadzenie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Głównej, przez rejon rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która ma powstać między ulicami Harcerską i Wiejską. Dalej trasa (podobnie jak w wariancie W1) przebiegałaby ul. Wschodniej, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód planuje się także lokalizację nowej pętli autobusowej oraz parkingu Park&Ride, tworząc tym samym zintegrowany węzeł przesiadkowy.

W przypadku realizacji inwestycji, aż 80 proc, ankietowanych zadeklarowało rezygnację z przejazdów prywatnym samochodem osobowym na rzecz codziennych podróży tramwajem.

Warto podkreślić, że mieszkańcy zgłosili liczne postulaty dotyczące zarówno układu komunikacyjnego, otoczenia urbanistycznego projektu, jak i zagospodarowania terenu zielenią. Wszystkie przekazane opinie, sugestie i uwagi stanowią istotny wkład w proces planowania inwestycji, dlatego będą one wnikliwie przeanalizowane na dalszym etapie prac projektowych, a w miarę możliwości technicznych, funkcjonalnych oraz formalno-prawnych, zostaną wprowadzone do przyszłej dokumentacji.

Zakończone konsultacje są elementem prowadzonych przez ZTM działań przedprojektowych, dotyczących trasy "Poznań Wschód". Na stronie internetowej www.poznanwschod.pl zamieszczone zostały m.in.: opis koncepcji, wstępne plany sytuacyjne oraz poglądowe wizualizacje zestawione ze zdjęciami stanu istniejącego.

W ramach badania wypełniono 2230 ankiet, natomiast do ZTM wpłynęło łącznie 10 wniosków (6 w formie elektronicznej oraz 4 w formie pism), w tym m.in. stanowiska Rady Osiedla Główna (w formie uchwały) oraz Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Ewentualna decyzja o budowie tej trasy zapadnie w przyszłości, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających uwarunkowania techniczno-przestrzenne, funkcjonalne oraz społeczno-ekonomiczne. Obecnie nie ma harmonogramu realizacji tej inwestycji. Jest ona uzależniona nie tylko od wyników konsultacji (m.in. w zakresie szczegółowego przebiegu), ale również od możliwości finansowych Miasta Poznań oraz ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania (np. w ramach funduszy Unii Europejskiej).  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE