Zarzuty korupcyjne i wniosek o aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny

i

Autor: Archiwum eska.pl Zarzuty korupcyjne i wniosek o aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny

Nowe zarzuty dla burmistrza Murowanej Gośliny

2022-05-23 13:47

Zarzuty dotyczące m.in. znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariusza CBA przedstawiono burmistrzowi Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie). Sprawa dotyczy styczniowego zatrzymania samorządowca, któremu zarzucono szereg przestępstw korupcyjnych.

11 stycznia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza Murowanej Gośliny i sześć innych osób. Dariusz U. usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. Na wniosek śledczych sąd tymczasowo aresztował samorządowca.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak powiedział w poniedziałek PAP, że w związku z zachowaniem samorządowca w trakcie zatrzymania i przeszukania jego mieszkania Dariuszowi U. przedstawiono zarzuty dotyczące znieważenia i naruszenia nietykalności funkcjonariusza CBA oraz zmuszania go do odstąpienia od czynności służbowych poprzez groźby i stosowanie przemocy.

"Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień" – wskazał prok. Wawrzyniak.

Dodał, że doniesienie w sprawie zachowania Dariusza U. złożył funkcjonariusz CBA.

11 stycznia na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zatrzymali burmistrza Dariusza U. i sześć innych osób, w tym dwóch przedsiębiorców, córkę burmistrza i pracowników samorządowych z Murowanej Gośliny. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do jakich miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina. Burmistrzowi przedstawiono łącznie 12 zarzutów.

Śledczy zarzucili Dariuszowi U. m.in. przyjmowanie łapówek za realizowane kontrakty. Burmistrz miał od swoich podwładnych żądać przekazania części przyznanych im nagród. Zarzuty dotyczą także nadużycia uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów tzw. SMS-ów premium o wartości ok. 8 tys. zł na plebiscyt prasowy.

Burmistrz miał również polecić poświadczenie nieprawdy w dokumencie, przekazać pytania konkursowe i odpowiedzi osobie ubiegającej się o pracę w ośrodku pomocy społecznej, naruszyć tajemnicę postępowania karnego oraz zataić w swoim oświadczeniu majątkowym za 2020 r. przychody z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził.

Za zarzucane burmistrzowi przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei za naruszenie nietykalności funkcjonariusza CBA oraz zmuszanie go do odstąpienia od czynności służbowych samorządowcowi grozi do trzech lat więzienia.

Dariusz U. jest burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE