Tak wglądać ma Muzeum Powstania Wielkopolskiego

i

Autor: Poznan.pl Tak wglądać ma Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego coraz bliżej powstania!

2021-11-04 9:18

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego otrzymała pozwolenie na budowę na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. To kolejny, istotny krok przybliżający realizację inwestycji.

Uzyskanie pozwolenia poprzedziły uzgodnienia projektu m.in. z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Zarządem Dróg Miejskich. Dokument jest ważny przez 3 lata od daty wydania zgody. 

Jak zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest ważny dla Miasta, którego władze szukają teraz realnych możliwości finansowania budowy. Deklarację współfinansowania inwestycji składało wielokrotnie również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do tej pory Miasto Poznań na realizację projektu przekazało 5,5 mln zł, a MKiDN 840 tys. zł.

Projekt architektoniczny nowej siedziby powstał w pracowni WXCA. Architekci za swoją wizję przyszłego muzeum zdobyli Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021.

Zespół Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości obecnie kończy prace nad scenariuszem stałej ekspozycji. Konkurs na jej zaprojektowanie ma odbyć się dwuetapowo w latach 2022-2023. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem pierwszych gości przekroczą próg nowej siedziby muzeum w grudniu 2025 roku. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE