Pożar na wyspie Chios, wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

i

Autor: PAP/AA/ABACA, pixabay.com/NEME, Twitter/fotiatora.gr

Pożary w Grecji

Grecja. Pożar na wyspie Chios. Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

2023-07-31 11:35

W pobliżu miejscowości Diefcha w północno-zachodniej części greckiej wyspy Chios wybuchł w niedzielę wieczorem duży pożar lasu. Ogień nie zagraża obecnie zamieszkanym terenom, ale okoliczna ludność została ostrzeżona, polecono jej udać się do wsi Wolisos.

Pożary w Grecji. Ogień na wyspie Chios

Z ogniem walczy 90 strażaków, pięć samolotów gaśniczych i cztery śmigłowce. W poniedziałek rano na Chios przybyły posiłki z sąsiedniej wyspy Lesbos i z Aten. W akcję zaangażowani są też lokalni ochotnicy.

W drugiej połowie lipca przez Grecję przeszła fala napędzanych rekordowymi upałami i silnymi wiatrami niszczycielskich pożarów. Ogień wyrządził poważne straty materialne i wymusił ewakuację wielu miejscowości, dotknął też rejony turystyczne. Ewakuowani zostali również turyści z Polski. Spłonęło 50 tysięcy hektarów lasów.

Pożary w Grecji. Aktualna sytuacja na Rodos i Korfu

W sobotę informowano, że największe pożary, na wyspach Rodos i Korfu oraz w środkowej Grecji, zostały już opanowane. Dodano, że w całym kraju w obszarach podwyższonego ryzyka rozmieszczono blisko 500 strażaków. Do Polski wracają nasi strażacy, którzy pomagali Grekom w walce z żywiołem.

Polacy, którzy mają zaplanowane wakacje w Grecji, myślą o ich odwołaniu. Ci, których pożary zastały na miejscu, próbują walczyć o odszkodowania czy zadośćuczynienia od biur podróży. Eksperci wyjaśniają, w jaki sposób się do tego zabrać.

Przyczyny pożarów w Grecji

- Do tak poważnych strat, oprócz ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, przyczynił się brak przygotowania służb ratunkowych - pisze eKathimerini, powołując się na źródła w greckim rządzie. - Nie wdrożono przyjętych ponad trzy lata temu zapisów o utworzeniu lokalnych centrów obrony cywilnej, nie zaktualizowano planów ewakuacyjnych - wylicza portal.

Dodaje, że ze straży pożarnej w ostatnim okresie odeszło też 11 doświadczonych oficerów, częściowo z powodu wewnętrznej walki o stanowiska, a ich pozycje zajęli funkcjonariusze, którzy dowodzili akcją gaśniczą zza biurek, a nie z miejsca akcji.

Zobaczcie wstrząsające zdjęcia z pożarów w Grecji.