Debata prezydencka Eski 2024. Przemysław Plewiński w ogniu pytań

i

Autor: pixabay.com/annajelec, Facebook/Przemysław Plewiński

Wybory lokalne 2024

Debata prezydencka Eski 2024. Kandydat w ogniu pytań! Jaką wizję Poznania ma Przemysław Plewiński?

2024-04-03 8:13

Wybory samorządowe coraz bliżej. Kto zostanie prezydentem Poznania? O urząd ubiega się pięcioro kandydatów. Jaką wizję miasta mają? Zadaliśmy im szereg tych samych pytań. Zobaczcie, co odpowiedział nam Przemysław Plewiński.

Wybory samorządowe 2024 w Poznaniu. O urząd prezydenta Poznania ubiega się pięcioro kandydatów

Już w kwietniu mieszkańcy stolicy Wielkopolski wybiorą prezydenta Poznania. Na placu bojów pięcioro kandydatów:

  • Zbigniew Czerwiński (KW Zjednoczona Prawica - Poznań);
  • Łukasz Garczewski (KW Społeczny Poznań);
  • Jacek Jaśkowiak (KW KO);
  • Przemysław Plewiński (KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe);
  • Beata Urbańska (KW Lewica).

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.

Wybory na prezydenta Poznania 2024. Debata Eski

Jako poznańska redakcja portalu eska.pl wysłaliśmy kilkanaście tych samych pytań do każdego z pięciorga kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta stolicy Wielkopolski. Pytania podzieliliśmy na pięć bloków tematycznych:

  • JA JAKO PREZYDENT POZNANIA;
  • FINANSE MIASTA;
  • INWESTYCJE W MIEŚCIE,
  • TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
  • MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW.

Kandydaci mieli czas na odpowiedź do czwartku (28 marca). Uzyskaliśmy odpowiedzi od trzech kandydatów: Jacka Jaśkowiaka, Zbigniewa Czerwińskiego i Przemysława Plewińskiego.

Wybory lokalne 2024. Kto prezydentem Poznania? Przemysław Plewiński w ogniu pytań - wizja miasta według Przemysława Plewińskiego

Przedstawiamy odpowiedzi, jakich udzielił nam kandydat KW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe Przemysław Plewiński.

1. JA JAKO PREZYDENT POZNANIA:

eska.pl: Jaka będzie pierwsza decyzja, jaką Pan podejmie po objęciu urzędu?

Przemysław Plewiński: Gdy zostanę prezydentem, zacznę od audytu dotychczas przeprowadzonych i planowanych inwestycji. Należy poznać skalę zaniedbań, niedoszacowania i absurdalnie podejmowanych decyzji przez urzędującego prezydenta. Będę rozmawiał z pracownikami urzędu miasta, aby ocenić problemy, z którymi mierzyli się przez ostatnie 9 lat. Następnie, zabierzemy się do przywracania porządku.

eska.pl: Jakie działania, po wygranych wyborach, będą dla Pani/Pana najważniejsze i kluczowe dla miasta i mieszkańców?

Przemysław Plewiński: Chcę, aby mieszkańcy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia sportowe, nauczyciele, urzędnicy – czuli się wysłuchani i mieli realny wpływ na podejmowane decyzje. Zamierzam powrócić do faktycznych konsultacji społecznych i spotkań z mieszkańcami. Wraz z zespołem, będę budował Poznań, a nie tylko go remontował, jak pan Jaśkowiak przez ostatnie lata.Wybudujemy halę sportową dla sportów zespołowych na europejskim poziomie. Poznań to nie tylko piłka nożna, to także siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka i wszystkie inne aktywności sportowe.

eska.pl: Czy będzie Pan wprowadzał działania (a jeśli tak, to jakie), które pomogłyby poznańskim przedsiębiorcom ze Starego Rynku i okolic?

Przemysław Plewiński: Zamierzam przywrócić bonifikatę czynszową w centrum, w celu ożywienia Poznania i pobudzenia gospodarki. Należy docenić najemców, którzy od wielu lat korzystają z zasobów lokalowych należących do miasta – zamiast podwyżek rabat jako nagroda za staż i trwałość biznesu. Preferencyjne czynsze pozwolą przyciągnąć przedsiębiorców do centrum.

eska.pl: Czy jest inne miasto w Polsce, na którym Pani/Pan się wzoruje?

Przemysław Plewiński: Można powiedzieć, że prywatnie i emocjonalnie jestem związany z Łodzią, z której pochodzi moja żona, Justyna. Jeszcze kilkanaście lat temu, było to miasto zaniedbane, ale dzięki dobremu zarządzaniu i współpracy z mieszkańcami i przedsiębiorcami – Łódź rozwija się w dynamicznym tempie. Świetnym przykładem jest Księży Młyn, czyli zespół dawnych fabryk włókienniczych i mieszkań dla robotników. Z ruiny, stał się nawet planem zdjęciowym dla wielu filmów i seriali.

2. FINANSE MIASTA:

eska.pl: Gdzie zamierza Pan szukać oszczędności i źródeł dodatkowych przychodów do budżetu miasta?

Przemysław Plewiński: Przede wszystkim, należy zająć się krezusami obsadzonymi przez pana Jaśkowiaka w spółkach miejskich. Pan Gołek zarabia ponad 615 tysięcy rocznie, pan Lewandowski z Lewicy prawie 650 tysięcy. A takich osób jest więcej. Należy uciąć dublowanie wynagrodzeń – obecnie w PIM prezes zarządu i wiceprezes zarabiają ponad 600 tysięcy rocznie. Tutaj widzę pierwsze źródło oszczędności. Drugim, będzie oczywiście rozstrzyganie przetargów z korzyścią dla budżetu Miasta, a nie PIM-u, TORMEL-u i innych spółek obsadzonych przez pana Jaśkowiaka. Będę aktywnie pozyskiwał środki zewnętrzne. Dzięki współpracy z rządem, środki z KPO będą mogły iść m. in. na: pomoc rodzicom na rynku pracy (więcej żłobków i klubów dziecięcych); szybszą wymianę starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne w budynkach miejskich. Budowę centrum psychoterapii i psychiatrii. Z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski będziemy pozyskiwać środki m. in. na poznańską zieleń: rozszczelnienie zabetonowanych powierzchni miast, niebiesko-zieloną infrastrukturę, ścieżki rowerowe, wymianę taboru autobusowego i tramwajowego. Tych programów jest więcej. Wiem, że w urzędzie miasta pracują świetni specjaliści, z którymi będę współpracował w tym zakresie.

eska.pl: Czy jest Pan za zwiększeniem udziału samorządów w podziale podatków?

Przemysław Plewiński: W ciągu ostatnich kilku lat wiele zadań zostało przerzuconych na samorządy, przy faktycznie niewielkim wsparciu finansowym ze strony rządu. Będę podejmował współpracę także na szczeblu ogólnopolskim, aby te wpływy z podatków były większe.

eska.pl: Poznań jest odpowiednio zarządzany - jeśli nie zgadza się Pani/Pan z tym stwierdzeniem, proszę wyjaśnić dlaczego.

Przemysław Plewiński: Poznań nie jest odpowiednio zarządzany i dlatego uważam, że należy zmienić władzę. To właśnie niezadowolenie z działań pana Jaśkowiaka, niegospodarność, niebezpiecznie prowadzone i przeciągające się inwestycje doprowadziły do tego, że chcę zostać prezydentem Poznania. Uważam, że poznaniacy zasługują na miasto przyjazne wszystkim mieszkańcom, na miasto, w którym inwestycje prowadzone są bezpiecznie, będą odpowiednio zaplanowane, a mieszkańcy nie będą wpadać do dziur przed wejściem do kamienicy, bo ktoś ich nie poinformował o prowadzonych pracach.

3. INWESTYCJE W MIEŚCIE:

eska.pl: Które z tych rozwiązań i dlaczego jest Pana zdaniem najkorzystniejsze dla Poznania?

  • a. remont Areny;
  • b. wybudowanie nowej hali widowiskowo-sportowej na więcej niż 10 tysięcy miejsc;
  • c. brak dużej hali widowiskowo-sportowej w Poznaniu.

Przemysław Plewiński zaznaczył odpowiedź a. - remont Areny.

eska.pl: Czy w Poznaniu (tak jak w Łodzi czy Krakowie) powinien być drugi stadion piłkarski, który spełni wymogi Ekstraklasy? I czy miasto powinno wyłożyć na niego pieniądze?

Przemysław Plewiński: Miasto powinno wspierać Wartę w pozyskaniu środków zewnętrznych na sfinansowanie stadionu. Zapoznałem się z projektem przygotowanym przez Wartę, będzie to budowa jednej trybuny, o pojemności 4 tysięcy miejsc, która będzie jednocześnie budynkiem klubowym. I spełnia wymogi Ekstraklasy. W budynku mają mieścić się między innymi sale do ćwiczeń, rehabilitacji, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Poznania. Warta deklaruje, że porozumiała się już m. in. z ministerstwem sportu w zakresie finansowania i potrzebuje pomocy finansowej w zakresie około 20% wartości projektu. Jednocześnie, Warta jest gotowa zawrzeć wszelkie umowy związane z tym, aby stadion był dostępny dla mieszkańców i aby nikt nie mógł go sprzedać przy ewentualnej zmianie właściciela klubu.

eska.pl: Czy jest jeszcze jakiś obszar Poznania, który według Pana wymaga gruntownego remontu?

Przemysław Plewiński: Głuszyna, Kiekrz, Kotowo, Górczyn, Dębiec oraz inne obszary peryferyjne zapomniane przez ostatnie władze miasto wymagają uwagi. Dziurawe ulice, krzywe i wybrakowane chodniki, brak odpowiedniego oświetlenia przejść dla pieszych, ławek i koszy na śmieci. Podstawowe elementy, którymi musimy się koniecznie zająć.

eska.pl: Co Pan uważa na temat przebudowy dworca kolejowego Poznań Główny? Czy należy go przenieść w inne miejsce?

Przemysław Plewiński: Obecnie funkcjonujący dworzec (Chlebak) nie spełnia wymogów funkcjonalności dobrze działającego dworca. Optymalnie, dworzec powinien znajdować się centralnie np. w lokalizacji starego budynku. Tak, aby z jednego miejsca można było dotrzeć do wszystkich peronów, prostą drogą.

4. TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

eska.pl: Czy komunikacja miejska w Poznaniu (lub w jego części) powinna być darmowa?

Przemysław Plewiński: Jednym z punktów mojego programu jest wprowadzenie bezpłatnego biletu CENTRUM dla posiadaczy karty „OK Poznań”, czyli osób płacących podatki w mieście. Skoro Miasto ma udział w podatku PIT, to obowiązkiem włodarza jest zachęcić mieszkańców do płacenia swoich podatków w Poznaniu. Strefa bezpłatnego biletu będzie pokrywała się z najdroższą strefą płatnego parkowania.

eska.pl: Opóźnione autobusy i tramwaje to normalność. Co zrobić, żeby to działo się sporadycznie?

Przemysław Plewiński: Wiemy, że w Poznaniu brakuje kierowców - kilkadziesiąt wakatów jest wolnych. Priorytetem będzie przygotowanie takiej ofert pracy, aby nie brakowało chętnych na stanowisko kierowców i motorniczych.

eska.pl: Czy kierowcy mogą liczyć na więcej miejsc parkingowych w Poznaniu?

Przemysław Plewiński: O mieście i jego inwestycjach należy myśleć kompleksowo - zarówno o pieszych, osobach z niepełnosprawnościami, rowerzystach, rodzicach z dziecięcymi wózkami, jak i o kierowcach. Nie można przeciwstawiać sobie tych grup - dla każdego znajdzie się miejsce w Poznaniu. Idąc tym tokiem myślenia, zamierzam zweryfikować, w których rejonach problemy tych poszczególnych grup są największe i próbować im zaradzić. Z pewnością parkingi wielopoziomowe byłyby tutaj pomocne.

eska.pl: Czy linie tramwajowe na Nowe Naramowice i na Poznań Wschód będą przez Pana popierane? Czy powinno się realizować inwestycje tramwajowe do podpoznańskich miejscowości?

Przemysław Plewiński: Należy rozwijać poznańską sieć tramwajową i dbać o jej porządek, estetykę i przede wszystkim bezpieczeństwo, także jestem zwolennikiem rozbudowy tych tras. Jeśli chodzi o inwestycje tramwajowe do podpoznańskich miejscowości - jest to kwestia, o której należy rozmawiać w ramach aglomeracji poznańskiej. To włodarze gmin znają najlepiej potrzeby komunikacyjne swoich miast i gmin - także od rozmów z nimi chciałbym zacząć, abyśmy wspólnie opracowali plan na usprawnienie komunikacji międzygminnej.

5. MIASTO DLA MIESZKAŃCÓW:

eska.pl: Co z betonozą? Czy jest w Poznaniu i czy trzeba z nią walczyć? A jeżeli tak, to w jaki sposób?

Przemysław Plewiński: Przede wszystkim, należy planować inwestycje tak, aby nie wycinać lub ograniczyć do minimum wycinkę już rosnących drzew. Nasadzenia zastępcze, choć zasadne, nie zrekompensują strat, które ponosimy przy wycince starodrzewów. Należy w szczególny sposób chronić zieleń podczas prowadzonych inwestycji. Chcę wraz z mieszkańcami wprowadzić odbruki - czyli tworzenie małych przestrzeni zielonych w miejscach, gdzie ich brakuje najbardziej. Należy sadzić zieleń tak, aby nie była ona w betonowych donicach, a miała swobodny dostęp do ziemi - dzięki temu zaoszczędzimy na sztucznym nadawniadniu i dajemy drzewom większe szanse na przeżycie w tkance miejskiej.

eska.pl: Co z pomysłem mieszkań na wynajem od miasta? Czy Poznań będzie szedł w kierunku budownictwa społecznego, a jeśli tak, to w jakiej formie i formule?

Przemysław Plewiński: Poznań powinien rozwijać budownictwo komunalne i posiadać realną ofertę dla mieszkańców. Dzięki wyraźnej obecności na poznańskim rynku nieruchomości, możemy przyczynić się do wpływu na ceny najmu w lokalach prywatnych, z korzyścią dla osób wynajmujących.

eska.pl: Według danych GUS Poznań jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Co Pan chce zrobić, by było inaczej?

Przemysław Plewiński: Poznaniacy przede wszystkim powinni znów czuć się dumni ze swojego miasta. Powinni czuć się w nim bezpiecznie. I mieć po co wrócić do centrum. Jednym z rozwiązań jest przywrócenie bonifikaty czynszowe jw centrum, w celu ożywienia Poznania i pobudzenia gospodarki. Docenienie najemców, którzy od wielu lat korzystają z zasobów lokalowych należących do miasta – zamiast podwyżek rabat jako nagroda za staż i trwałość biznesu. Przyciągnięcie małych przedsiębiorców do centrum preferencyjnymi czynszami.

eska.pl: Czy jesteśmy gotowi na ewentualny konflikt? Czy mieszkańcy będą mieli gdzie się schronić w Poznaniu?

Przemysław Plewiński: Wiemy, że brakuje w Poznaniu schronów i bezpiecznych planów ewakuacji. Opracowanie mapy dostępnych i dobrze zaplanowanych schronów będzie jednym z moich priorytetów.

Najciekawsze plakaty wyborcze w wyborach samorządowych. Ci kandydaci wykazali się oryginalnością!