Ciekawostki

Oto najstarsze miasta w Wielkopolsce. Będziesz zaskoczony, że na liście nie ma tego miasta!

2024-05-20 14:37

Jakie miasto jest najstarszym w Wielkopolsce? Wiele osób myśli, że jest to Kalisz. Jednak miejscowość ta, stała się miastem dopiero w połowie XIII w., po otrzymaniu praw miejskich. A te okazuje się, że dużo szybciej otrzymywały inne miejscowości. Jakie? Sprawdźcie to w naszej galerii!

Kiedy miejscowość staje się miastem?

W wielu krajach i jurysdykcjach kryteria określające, kiedy miejscowość staje się oficjalnie uznawanym miastem, mogą się różnić. Poniżej przedstawiam ogólne kryteria, które często są brane pod uwagę:

 • Liczba ludności: W niektórych krajach miejscowość może być uznawana za miasto, gdy osiągnie określoną liczbę mieszkańców. Ta liczba może być różna w zależności od kraju, regionu lub stanu.
 • Charakter prawny: Czasami status miejski jest nadawany na podstawie prawa. To może oznaczać, że władze lokalne lub rząd muszą formalnie nadawać miejscowości status miasta.
 • Infrastruktura i usługi: Niektóre kraje mogą również wymagać, aby miejscowość dysponowała określoną infrastrukturą, taką jak szkoły, służba zdrowia, sieć dróg czy dostęp do usług publicznych, aby mogła być uznana za miasto.
 • Historyczne znaczenie: W niektórych przypadkach, miejscowość może zostać uznana za miasto ze względu na swoje historyczne znaczenie, na przykład z powodu długiej historii, ważnych wydarzeń czy kultury.

Najstarsze miasta w Polsce według daty nadania praw miejskich:

 1. Złotoryja
 2. Lwówek
 3. Opole
 4. Racibórz
 5. Leśnica
 6. Sobótka
 7. Cieszyn
 8. Środa Śląska
 9. Nysa 
 10. Ujazd

Jakie z kolei są najstarsze miasta w Wielkopolsce? Zobaczcie w naszej galerii!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!