rodzinka, matka, dzieci

i

Autor: unplash "Babciowe" zasady. Trzy warianty wypłacania świadczenia

twoje finanse

Nowa świadczenie dla rodziców. Czym jest "babciowe"? Do wyboru będą trzy warianty

2024-05-16 8:34

Sejm uchwalił w środę projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic", tzw. babciowe. Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Ile dokładnie będą wynosić świadczenia?

Spis treści

  1. "Babciowe" - na czym polega?
  2. "Babciowe" w trzech wariantach. Który najlepiej wybrać?
  3. Kto otrzyma "babciowe"? Kiedy świadczenie będzie dostępne?

"Babciowe" - na czym polega?

W środę, 16 maja Sejm przyjął ustawę w sprawie programu "Aktywny rodzic". "Babciowe" było jedną z obietnic premiera Tuska zawartych w grudniowym exposé i jedną z zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi.

Regulacja przyjęta przez rząd przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Czym będą się one różnić?

Polska w ogniu! Czy za ostatnimi pożarami stoi Rosja?

"Babciowe" w trzech wariantach. Który najlepiej wybrać?

Rodzice będą mogli zdecydować się na "babciowe" w jednej z trzech wersji:

  • "aktywni rodzice w pracy" - będzie kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. W ustawie zdefiniowana zostanie aktywność zawodowa, której poziom lub rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. Od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą te pieniądze. Będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (to jest umowy zawieranej z nianią).
  • "aktywnie w żłobku" - świadczenie zostanie wprowadzone zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna; świadczenie będzie wynosiło 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie
  • "aktywnie w domu" - będzie stanowiło wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń. Będzie to w szczególności dotyczyć sytuacji, gdy rodzice pozostaną nieaktywni zawodowo i nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki i nie będą mogli pobierać świadczenia "aktywnie w żłobku"; świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Wprowadzenie świadczenia "aktywnie w domu" skutkuje koniecznością uchylenia dotychczas obowiązującej ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Kto otrzyma "babciowe"? Kiedy świadczenie będzie dostępne?

Wiemy już, jak będzie wyglądać nowy program rządu, czyli tzw. "babciowe". A kiedy wejdzie on w życie? Premier Donald Tusk zapowiedział, że ma to się stać jeszcze w tym roku. "Babciowe" może wejść w życie już od 1 października. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w Kodeksie pracy. Te branże będą dodatkowo prześwietlane przez pracodawcę