Pałace na weekend

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie - historia pałacu, który sprezentowano Führerowi

2023-11-06 8:00

Pałac Myśliwski w Antoninie to budowla charakterystyczna przede wszystkim od środka. Zaprojektował go słynny berliński architekt, a jego właściciel Michał Radziwiłł był postacią kontrowersyjną, co tylko potwierdził, prezentując swoją posiadłość Adolfowi Hitlerowi. Poznajcie historię pięknie odnowionego, wielkopolskiego Pałacu Myśliwskiego.

Spis treści

  1. Pałac Myśliwski w Antoninie - historia
  2. Michał Radziwiłł - kontrowersyjny ksiażę, ostatni rodowy właściciel pałacu

Pałac Myśliwski w Antoninie - historia

Budynek powstawał w latach 1822–1824, a zaprojektował go słynny berliński architekt Karl Friedrich Schinkel, który jest też autorem np. ratusza w Kołobrzegu i szeregu reprezentacyjnych obiektów w stolicy Niemiec. Fundatorem był książę Antoni Radziwiłł. We wnętrzu przewidziano potężną, centralną salę, w której odbywały się koncerty - grywał tu Fryderyk Chopin (w 1827 i 1829 roku), kiedy dwukrotnie odwiedzał Pałac. Dziś te wydarzenia upamiętnia pomnik. Charakterystyczne pomieszczenie ozdobiono trofeami łowieckimi.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

Wydawałoby się, że pałac nie może mieć lepszej renomy. Gdy jednak majątek trafił w ręce Michała Radziwiłła, "problematycznego" księcia o wątpliwej opinii i sympatiach, piękny obiekt trafił w ręce samego Adolfa Hitlera (był jego właścicielem w latach 1939–1944). Radziwiłł, darując mu swój pałac, chciał wkupić się w łaski przywódcy, ten jednak ani nie odwdzięczył się specjalnym traktowaniem, ani podobno nawet nie uznał podarunku za szczególnie urodziwy.

Kiedy więc skończyła się wojna i panowanie Hitlera, pałac niszczał. W wyniku starań pisarza Jerzego Waldorffa rozpoczęto renowację. W latach 1975–1978 pałac odzyskał dawny wygląd, a dziś mieści się tu hotel i restauracja, organizowany jest chopinowski Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Michał Radziwiłł - kontrowersyjny ksiażę, ostatni rodowy właściciel pałacu

Właściwie Michał Władysław Karol Jan Alojzy Wilhelm Edmund Robert Radziwiłł. Urodzony w 1870 roku, bardzo dobrze wykształcony dyplomata i wojskowy, pomimo przynależności do rodu Radziwiłłów, miał uważać się za Niemca. Z jego postacią wiążą się historie o przemocy wobec swojej pierwszej żony, zarzuty o nielegalną poligamię, a także skrajnie skrajnie nieodpowiedzialne zarządzanie powierzonym mu majątkiem, który ostatecznie mu odebrano.

Żenił się łącznie trzy razy, choć legalności związku nie kwestionowano tylko za pierwszym razem - z tego małżeństwa pozostawił po sobie dwójkę dzieci, którą jednak po rozwodzie musiał wspierać finansowo jego ojciec.

Radziwiłłowi z nieruchomości ostał się Antonin, który jednak - wraz z nadejściem II Wojny Światowej - postanowił podarować Adolfowi Hitlerowi, z którym podobno sympatyzował. Podarunkiem nic nie uzyskał, a straciwszy miejsce zamieszkania, wyjechał na czas wojny do Szwajcarii, następnie na Teneryfę, gdzie w 1955 roku zmarł.

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie zamki? Sprawdź, czy rozpoznasz je po zdjęciu!
Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe - gdzie znajduje się ten słynny zamek?
Najlepsze atrakcje w Polsce. Co zobaczyć? Najwyżej oceniane obiekty to zamki