Rowerowa stolica Beskidów
Znany kurort turystyczny od lat przyciąga turystów ze względu na swoje malownicze położenie w Beskidach. Jednak to ostatnie lata przyniosły Szczyrkowi prawdziwą popularność, czyniąc go jednym z najważniejszych miejsc w Polsce dla fanów kolarstwa górskiego. To za sprawą utworzonego w 2019 roku na zboczach szczytów Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni bike parku Szczyrk Enduro Trails by Trek – kompleksu jednokierunkowych tras rowerowych typu singletrack.
Czy szczyrkowski bike park jest dla każdego amatora jednośladów? Zdania są podzielone, a różnicują je zarówno indywidualne doświadczenie i predyspozycje, jak i zamiłowanie do określonych form aktywności. Jedno jest pewne. Jeśli czujemy zew przygody i chcemy spróbować, przyjechać do Szczyrku – tworzącego wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną Beskidzką Piątkę – i spróbować warto. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora, na profesjonalnych, dopasowanych do naszego poziomu umiejętności trasach będzie to nie tyle ekstremalne, co bezpieczne i przyjemne doświadczenie. - mówi Anna Kędzierska, Redaktorka Magazynu Travelist.
Ciągły rozwój nowoczesnej infrastruktury
Beskidy to prawdziwe zagłębie i centrum kolarstwa górskiego w Polsce. Zagęszczenie bike parków jest tu największe w całym kraju. Jednym z największych atutów kompleksu Szczyrk Enduro Trails by Trek jest jego lokalizacja, a także kompleksowa infrastruktura i wyjątkowe udogodnienia. Ta zapewnia rowerzystom komfort i wygodę.
Kompleks Enduro Trails by Trek regularnie się rozwija, oferując coraz to nowe udogodnienia, które przyciągają rosnącą liczbę odwiedzających. Od momentu otwarcia 5 lat temu, liczba użytkowników wzrasta rocznie o około 20%. Szczyrk ma potencjał, by stać się jednym z najlepszych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego w Europie. Po majowym Pucharze Świata w 2024 roku, Szczyrk otrzymał pozytywne opinie od zawodników i ich zespołów z całego świata. – mówi Karolina Korba-Nawodyło, Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Szczyrk SON – Szczyrk Mountain Resort.
Trasy w szczyrkowski ośrodku należą do najbardziej zróżnicowanych i najdłuższych w całym kraju. Łącznie to aż 6 – oddalonych od pieszych szlaków, posiadających odpowiednie nachylenie – tras o łącznej długości 16 km, oznaczonych kolorami wskazującymi poziom trudności. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie na start każdej trasy można dotrzeć nowoczesnymi wyciągami: 10-osobową gondolą lub 6-osobową koleją kanapową. Gondola przewozi jednocześnie dwa rowery i dwóch pasażerów, a czas wjazdu na Halę Skrzyczeńską (1000 m n.p.m.) wynosi około 8 minut. Wyciągi są wyposażone w specjalne miejsca na sprzęt, a sam proces transportu jest bezproblemowy. Kompleks oferuje także szkółkę Szczyrk Bike Academy powered by TREK, Centrum Testowe TREK oraz wypożyczalnię z rozbudowaną flotą rowerów (na ten moment to aż 70 rowerów enduro, downhillowych oraz e-bike), sklep oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Dostępność darmowych parkingów i dobry dojazd zwiększają komfort przyjazdu, a stosowany na miejscu system GoPass umożliwia zakup karnetów online, bez konieczności udawania się do kasy. Dodatkowym udogodnieniem jest karnet sezonowy na rower, tzw. „sezonówka rowerowa” - karnet jest ważny przez cały sezon letni i umożliwia nielimitowaną jazdę.
Okazja do obcowania z naturą
Odwiedziny Szczyrku, to niepowtarzalna okazja do odkrywania uroków Beskidu Śląskiego. Wędrować i jeździć na rowerze można tu wokół potoku Żylica, a otaczające go wzgórza – jak Skrzyczne czy Małe Skrzyczne – tworzą malowniczy krajobraz, szczególnie zapierający dech w piersiach o wschodzie i zachodzie słońca.
Dla tych, którzy chcą odkrywać mniej znane zakątki Beskidów, kompleks oferuje także wycieczki z przewodnikiem w ramach programu Trek E-bike Adventure. Trasy prowadzą m.in. na Przysłop pod Baranią Górą, Klimczok czy Skrzyczne, pozwalając uczestnikom na poznanie piękna regionu, a przy tym naukę jazdy na rowerze elektrycznym.