Chorwacja po sezonie

Mniej znana Chorwacja - cuda z listy UNESCO. Oto jak uniknąć tłumów

Split i Dubrownik to znane wszystkim kierunki na wakacje w Chorwacji. Komitet UNESCO docenił jednak więcej bezcennych miejsc w tym kraju, a wciąż nie są one tak popularne wśród turystów. Podpowiadamy, gdzie w Chorwacji znaleźć spokojniejsze, mniej oblegane miejsca, a przy tym równie piękne. Zarówno w sezonie, jak i poza nim.

Spis treści

  1. UNESCO Chorwacja - jakie obiekty znajdziemy na liście?
  2. Czym jest UNESCO i co robi?

W szczycie sezonu w popularnych miastach w Chorwacji trzeba się liczyć z tłumami i dużym obłożeniem. Są jednak miejsca równie malownicze jak Dubrownik czy Split, ba, również uznane za bezcenne przez komitet UNESCO i wpisane na listę światowego dziedzictwa, a które nadal nie są tak oczywistymi miejscami na wakacje jak masowo odwiedzane kurorty.

Cuda Chorwacji zebraliśmy w naszej galerii - zobaczcie, które miejsca warto wziąć pod uwagę, planując wakacje.

UNESCO Chorwacja - jakie obiekty znajdziemy na liście?

Są to m.in.:

  • stare miasto w Dubrowniku,
  • zabytkowe centrum Splitu i Pałac Dioklecjana,
  • Geopark Biokovo-Jeziora Imotski,
  • zabytkowe fortyfikacje weneckie ciągnące się przez Chorwację, Czarnogórę i Włochy,
  • równina Stari Grad na wypie Hvar.

Zobacz też: Chorwacja i sklepy w niedzielę. Czy obowiązuje zakaz handlu? Co jest otwarte?

Co wybrać, jeśli nie Split i Dubrownik? Mniej popularne i piękne miejsca oraz okoliczności przyrody do zwiedzenia zarówno w te wakacje, jak i przez cały rok, znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Czym jest UNESCO i co robi?

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) powstało w 1945 i mieści się w Paryżu. To jednostka działająca przy ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych). Wspiera działania oświatowe i kulturalne, działa na rzecz praw człowieka. Tylko jednym z wielu jej zadań jest tworzenie "Listy UNESCO" i monitorowanie światowego dziedzictwa naturalnego i kulturowego, które należy zachować dla przyszłych pokoleń.

Najwięcej obiektów wpisanych na listę UNESCO na świecie mają Włochy (58), Chiny (56) i Niemcy (51). Polska ma ich 17.

Na Liście UNESCO znajduje się obecnie 1157 obiektów. 10 z nich mieści się w Chorwacji (z czego 3 znajdują się również na terenach innych krajów, np. pradawne i pierwotne lasy bukowe).