Kwalifikacja wojskowa przez wielu nazywana jest również komisją wojskową. To obowiązkowe badanie, które sprawdza przydatność młodych kobiet i mężczyzn do czynnej służby wojskowej. Kwalifikację przeprowadzają wojewodowie przy współudziale wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i komendantów uzupełnień. Każda osoba, która podlega stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej otrzyma imienne wezwanie, w którym będzie określona data, miejsce stawienia oraz jakie dokumenty obowiązkowo zabrać ze sobą. Na wezwaniu może być wskazana również godzina badania. Kto może spodziewać się wezwania? Kogo dotyczy kwalifikacja w 2022 roku? Wszystkie szczegóły znajdziecie poniżej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kwalifikacja wojskowa 2022. Jakie są kategorie? Co trzeba ze sobą zabrać?
Kwalifikacja wojskowa 2022 - na czym polega? Co ze sobą zabrać?
Kwalifikacja wojskowa polega na określeniu fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwani muszą poddać się obowiązkowym badaniom, na podstawie których powiatowa komisja przydzieli odpowiednią kategorię (A - zdolny do służby, B - czasowo niezdolny do służby, D - niezdolny (z wyjątkiem niektórych stanowisk) oraz E - trwale i całkowicie niezdolny). Osoby wezwane najczęściej muszą zabrać na badania dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), dokumentację medyczną, fotografię o wymiarach 35mm x 40mm, a także dokument potwierdzający wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe.
Kwalifikacja wojskowa 2022 - kogo dotyczy? Jest obowiązkowa?
W terminie od 4 kwietnia 2022 r. do dnia 9 lipca 2022 r. zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Jeżeli osoba wezwana nie stawi się do kwalifikacji bez uzasadnionej przyczyny, to zostanie doprowadzona przez Policję, a w niektórych przypadkach może być nałożona kara finansowa, a nawet kara ograniczenia wolności. Kto może spodziewać się wezwania? Obowiązek dotyczy:
- Mężczyzn urodzonych w 2003 r.
- Mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- Osoby urodzone w latach 2001–2002, czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia
- Kobiety urodzone w latach 1998–2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944)
- Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.