Najdłuższy dzień roku już za nami. To oczywiście moment przesilenia letniego - 21 czerwca, kiedy oś obrotu Ziemi była maksymalnie przechylona w kierunku Słońca. W Polsce długość tego dnia wyniosła niespełna 17 godzin. Jeśli chodzi o geograficzne ciekawostki, nie każdy wie o różnicy, jaką możemy zaobserwować na co dzień, porównując godziny wschodu słońca w poszczególnych częściach Polski.
Tam słońce wschodzi najwcześniej
Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi, tarcza słoneczna pojawia się nad horyzontem od wschodu. To oznacza, że w Polsce najwcześniej jest widoczne w najdalej wysuniętym punkcie na wschód - przy "kolanie" Bugu na granicy z Ukrainą. Najbliżej położoną miejscowością jest licząca ok. 200 mieszkańców wieś Zosin. Jednak formalnie zakole rzeki znajduje się w granicach miejscowości Łuszków. Mieszkańcy tych terenów jako pierwsi w Polsce widzą poranne promienie słońca. Czy wiesz, ile czasu musi minąć, aż dołączą do nich wszyscy mieszkańcy kraju?
Zobacz też: Nie daj się słońcu. Jaki krem SPF wybrać? Co oznaczają liczby 30 i 50?
Wschód słońca w Polsce - różnica czasu
Wschód słońca najpóźniej rozpoczyna się w miejscowościach wzdłuż granicy z Niemcami. Najdalej wysuniętym punktem jest tam Osinów Dolny, wieś nad Odrą w zachodniopomorskiem.
Różnica między pojawieniem się tarczy ponad horyzontem w Zosinie a ponad horyzontem w Osinowie Dolnym czy chociażby Bogatyni - może być zaskoczeniem. Długość geograficzna Polski wynosi ok. 10 stopni, co wobec faktu, że Ziemia obraca się o 15 stopni na godzinę, daje aż 40 minut różnicy.
Różnica w godzinach wschodu słońca (od wschodu na zachód) w dniu 14 lipca 2025:
- Białystok - 4:20
- Warszawa - 4:33
- Łódź - 4:42
- Poznań - 4:48
- Szczecin - 4:52
Zobacz też: Postanowione! Viki Gabor czeka przeprowadzka. Wiemy, gdzie zamieszka 18-latka