wielkanoc

i

Autor: pixabay.com

Symbole Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty - co oznaczają? Ile ich jest?

2022-04-07 14:52

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Zanim jednak do tego dojdzie, na wiernych czeka Triduum Paschalne, czyli dni podczas których rozważa się mękę, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jakie są symbole Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty? O tym trzeba wiedzieć.

Symbole Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty to kwestie, o których powinien wiedzieć każdy katolik. Wielkanoc to piękne i najważniejsze święta, podczas których celebruje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zanim jednak do tego dojdzie, wierni przeżywają 40 dniowy post, podczas którego mają za zadanie wyciszyć się oraz nawrócić. Rozpoczyna się on w Środę Popielcową, a kończy się tuż przed niedzielą wielkanocną. Jak każdy wie, przed tym ważnym dniem na wiernych czeka także Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Są to trzy ważne dni, podczas których wierni uczęszczają na liturgie, by celebrować misterium paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Każdy dzień jest wyjątkowy, lecz inny. Jakie są ich symbole i co właściwie oznaczają?

ZOBACZ TAKŻE: Wielki Czwartek, Piątek i Sobota. Co oznaczają te dni? Czy jest wtedy wolne w pracy i w szkole?

Michał Szpak o swoim nowym alterego, czyli Jowiszji

Symbole Wielkiego Postu - znaczenie

Jakie są symbole Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty? Każdy dzień jest wyjątkowy i każdy celebruje się inaczej. Oto symbole Triduum Paschalnego:

  • Wielki Czwartek - w Wielki Czwartek ołtarz w Kościele wygląda całkiem inaczej. Nie ma świec, obrusu, mszału i krzyża. To symbol zakończenia wieczerzy pańskiej, ale również odarcia Jezusa z szat. Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, a jego symbolem jest akt obmywania nóg.
  • Wielki Piątek - w Wielki Piątek czci się drzewo krzyża, Krzyż wystawiony do adoracji, w tle jest grób Pański. Po południu odbywa się Droga Krzyżowa, następnie w świątyni odbywa się liturgia Męki Pańskiej. Podczas jej trwania kapłan kładzie się na ziemi (krzyżem) i modli się w ciszy, natomiast w trakcie trwania liturgii następuje celebracja krzyża poprzez ucałowanie go.
  • Wielka Sobota - w Wielką Sobotę w kościele przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu. W związku z wieloletnią tradycją przy grobie czuwa warta - harcerze, ministranci, wojskowi lub strażacy. W ciągu dnia następuje również święcenie pokarmów. Następuje również obrzęd poświęcenia wody. Jest to bardzo ważny żywioł, który jest symbolem życia, oczyszczenia, odrodzenia ducha, zmartwychwstania. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Wieczorem odbywa się również tak zwana liturgia światła, a w świątyni gasną na jakiś czas światła.

ZOBACZ TAKŻE: Droga Krzyżowa 2022 - stacje drogi krzyżowej po kolei. Ile ich jest?

Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?