Ruch artystyczny Bauhaus - co to jest? Kiedy powstał? Przykłady dzieł. To musicie wiedzieć!

2019-04-12 11:19 M.C.
Ruch artystyczny Bauhaus - co to jest? Kiedy powstał? Przykłady dzieł. To musicie wiedzieć!
Autor: fot./screen/www.google.com Bauhaus w Google Doodle

Ten ruch artystyczny bardzo wpłynął na kształt sztuki przemysłowej XX i XXI wieku! Bauhaus, bo o tym mowa, odcisnął swoje piętno na dzisiejszym designie, wzornictwie przemysłowym, architekturze, modzie, rzemiośle artystycznym i wielu dziedzinach sztuki. Dzieła związane z Bauhausem możemy podziwiać już od 100 lat! Na tę okazję stworzono specjalne Doodle. Warto dowiedzieć się, kiedy powstał Bauhaus i jakie były jego główne założenia.

Ruch artystyczny Bauhaus - co to jest? Kiedy powstał? Jakie są przykłady dzieł? Takie informacje powinni znać nie tylko artyści i osoby na co dzień zajmujące się wzornictwem. Bauhaus wytworzył bowiem jeden z najbardziej wpływowych nurtów artystycznych XX i XXI wieku! Jego elementy znajdujemy niemal we wszystkich dziedzinach projektowania - od architektury po modę i design rzeczy codziennego użytku. Początek ruchu liczy się od powstania uczelni Bauhaus. Właśnie mija 100 lat od jej założenia, a Google Doodle uczciło tę datę specjalną animacją.

Przeczytaj też: Jan Sebastian Bach w Google Doodle - jak grać? INSTRUKCJA

Czym jest Bauhaus i kiedy powstał?

Bauhaus to zarówno szkoła artystyczna, jak i tworzący się w niej ruch artystyczny. Powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919. Właśnie mija więc 100 lat od jej założenia. Stworzono z tej okazji rocznicowe Doodle.

Głównym założeniem twórców Bauhausu było zniesienie podziału między sztuką, rzemiosłem i przemysłem. Twórcy chcieli swoją działalność rozciągać na wszystkie dziedziny projektowania. Starali się też, by wszystkie one wpływały na siebie wzajemnie. Sztuka miała się harmonijnie łączyć z funkcją projektu i odwrotnie - artyzm miał wpływać na projekt.

Przykłady dzieł Bauhausu

Bauhaus odchodził od ozdób i ornamentów. Zamiast tego większą wagę przykładano do minimalizmu, który sprawdzałby się w technikach masowej produkcji. Stąd na pierwszy rzut oka można rozpoznać dzieła, które wyszły spod ręki uczniów szkoły, lub były inspirowane ruchem artystycznym Bauhausu. Wśród najważniejszych twórców nurtu należy wymienić Waltera Gropiusa, Gerharda Marcksa, Ludwiga Miesa van der Rohe, Hannesa Meye'a, Josefa Albersa czy Johannesa Ittena. Zobaczcie, jak wyglądają meble tworzone zgodnie z ideami Bauhausu. Zwróćcie uwagę na charakterystyczną prostotę i brak zdobień.

Najnowsze