Rok szkolny w Niemczech, USA, Anglii, Japonii - kiedy się zaczyna i jak wygląda?

2019-08-29 11:39 A.D.
Rok szkolny
Autor: East News / FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA

Wakacje dobiegają powoli końca. Rok szkolny w Polsce rozpoczyna się standardowo 1 września. W 2019 uczniowie powrócą jednak do szkół dopiero w poniedziałek 2.09.2019. Czy tak samo będzie na całym świecie? Kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2019/2020 w Niemczech, USA, Anglii? Jak światowe systemy edukacji różnią się od zasad panujących w Polsce? Przeczytaj albo posłuchaj.

Posłuchaj, jak wygląda rok szkolny w krajach innych niż Polska. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Rok szkolny w Polsce rozpocznie się z początkiem września! Po ponad dwóch miesiącach wakacji uczniowie powrócą do placówek w całej Polsce, by przeżywać kolejne przygody i uczyć się nowych rzeczy. Niektórzy rozpoczną zupełnie nowy etap w życiu, inni powrócą do dobrze znanych murów i kolegów. W 2019 roku rok szkolny w Polsce rozpocznie się 2 września. Czy podobnie będzie poza granicami naszego kraju? Kiedy rozpoczyna się rok szkolny w Anglii, USA czy Japonii? Jak wygląda nauka i innych Państwa? Przekonajcie się już teraz.

Rok szkolny w USA

W Stanach Zjednoczonych rok szkolny zaczyna się wcześniej niż w Polsce, bo już w drugiej połowie sierpnia. Są jednak szkoły, których uczniowie w szkolne ławki wracają dopiero z początkiem września. Wszystko to zależy od postanowień danej uczelni czy szkoły. W USA zakończenie roku szkolnego odbywa się na początek czerwca lub koniec maja. Amerykańscy uczniowie podczas lekcji mają zdecydowanie mniej zajęć teoretycznych niż Polacy. Program nauczania skupia się tam na zajęciach praktycznych, warsztatach i case study.

Rok szkolny w Anglii

W Anglii rok szkolny zorganizowany jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Szkoły czynne są tam przez 190 dni w roku, a na rok szkolny składają się aż trzy semestry. Uczniowie naukę zaczynają w drugiej połowie sierpnia, a kończą dopiero na przełomie czerwca i lipca. Po każdym semestrze uczniowie w Anglii mają przerwy od zajęć lekcyjnych.

Szkoła w Niemczech

W Niemczech data rozpoczęcia roku szkolnego zależy od landu, w którym uczęszcza się do szkoły. Uczniowie z Berlina do szkół wracają już na sam początek września, z kolei w Bawarii szkoły zaczynają lekce dopiero po 10 września. Zastanawiasz się, skąd wynikają te rozbieżności? Jednym z powodów jest chęć ograniczenia korków i ruchu drogowego związanego z zakończeniem wakacji. To jednak nie wszystko. Drugim powodem jest fakt, że niektóre szkoły organizują oddzielne rozpoczęcia roku dla różnych grup wiekowych uczniów.

Rok szkolny we Francji

We Francji rok szkolny trwa aż 11 miesięcy - zaczyna we wrześniu, a kończy w lipcu. Każdego dnia prócz lekcji, uczniowie mają również dwu i pół godzinną przerwę na lunch. Francuzi mają też więcej ferii w czasie roku szkolnego niż Polacy.

Szkoła w Finlandii

W Finlandii rok szkolny rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa do końca maja. Jest zatem bardzo podobny do naszego. Integralną częścią nauki jest tam... zabawa!

Rok szkolny w Australii

Jeszcze inaczej jest w Australii. Tam rok szkolny rozpoczyna się niedługo po Dniu Australii, na przełomie stycznia i lutego, a kończy w drugiej połowie grudnia. Między semestrami, a jest ich cztery, uczniowie mają dodatkowo po dwa tygodnie przerwy. Doliczając do tego 5-6 tygodni wakacji, wychodzi, że uczniowie mają w sumie 11-12 tygodni rocznie wolnych od szkoły.

Szkoła w Japonii

W Japonii zarówno rok szkolny, jak i akademicki rozpoczyna się w kwietniu. Trwa on 11 miesięcy, a do szkoły uczęszcza się 6 razy w tygodniu. Dzieci nie mają jednak zadawanych prac domowych.

Najnowsze