Powrót do szkół dla maturzystów 2021 mało realny. Piontkowski rozwiał wątpliwości

i

Autor: Andrzej Zbraniecki/East News Powrót do szkół dla maturzystów 2021 mało realny. Piontkowski rozwiał wątpliwości

Powrót do szkół 2021 maturzystów mało realny. Piontkowski rozwiał wątpliwości

2021-04-06 15:22

Powrót do szkół na zajęcia stacjonarne nastąpi na dwa tygodnie lub tydzień przed egzaminem dojrzałości? Maturzyści z niecierpliwością czekają na oficjalne informacje w sprawie powrotu na lekcje, w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem. Co wiadomo, jeśli chodzi o powrót do szkół maturzystów 2021?

Spis treści

  1. Powrót do szkół 2021 - liceum, maturzyści
  2. Powrót do szkół 2021 - czy maturzyści wrócą?

Powrót do szkół dla maturzystów 2021 jest bardzo istotny pod kątem nadchodzącego egzaminu dojrzałości. Wiele osób ma nadzieję, że powrót do szkół 2021 w liceum i technikum nastąpi jeszcze przed maturą. Wszystko po to, by na kilkanaście dni przed ważnym testem móc wyjaśnić wszelkie niejasności w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, podczas stacjonarnych lekcji. Co prawda w placówkach publicznych organizowane są przez dyrektorów zajęcia dla maturzystów, jednak często brakuje czasu, by przepracować dokładniej poszczególne zadania. Tegoroczni absolwenci najczęściej korzystają z pomocy na forach internetowych, w mediach społecznościowych lub uczą się na podstawie filmików w serwisie YouTube niż korzystają z pomocy nauczyciela. Niestety, już teraz warto skupić się na myśleniu o egzaminie dojrzałości niż na tym, czy powrót na lekcje zdalne nastąpi w kwietniu. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiał minister edukacji, Dariusz Piontkowski.

MATURA 2021: czy matematyka zaskoczyła?
Sonda
Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkoły?

Powrót do szkół 2021 - liceum, maturzyści

Powrót do szkół w kwietniu 2021 jest całkiem możliwy i w pierwszej kolejności obejmie uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych oraz przedszkola. Dzieje się tak, ponieważ dzieci są na początku swojej drogi edukacyjnej, która jest bardzo istotna, jeśli chodzi o ich rozwój. Kolejne decyzje, w sprawie powrotu do szkół, zapadną 7 lub 8 kwietnia. Wtedy zostanie zorganizowana konferencja prasowa, w czasie której dowiemy się, czy lekcje zdalne są przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Jeśli taka właśnie decyzja zapadnie, to trzeba się spodziewać, że szkoły zostaną otwarte dla uczniów klas 1-3 od 26 kwietnia. Biorąc pod uwagę fakt, że maturzyści kończą edukację w szkole ponadpodstawowej 30 kwietnia 2021 ich powrót na lekcje stacjonarne nie będzie możliwy. 

Powrót do szkół 2021 - czy maturzyści wrócą?

Początkowo powrót do szkół maturzystów i ósmoklasistów miał nastąpić w marcu, jednak sytuacja epidemiczna na to nie pozwoliła. Powrót do szkół w kwietniu dla uczniów piszących w tym roku egzaminy wykluczył również Dariusz Piontkowski. Wiceminister Edukacji, w rozmowie z Radiem ZET otrzymał pytanie: Czy ministerstwo przewiduje powrót klas maturalnych jeszcze przed maturą na choćby dwa tygodnie czy tydzień do szkoły? 

Piontkowski odpowiedział:

Wydaje się to już mało realne. W tej chwili praktycznie maturzyści będą musieli walczyć o klasyfikacje i będą przygotowywali się do egzaminów. Przypomnę, że takie konsultacje indywidualne w niewielkich grupach są możliwe od kilku miesięcy. Ci uczniowie, którzy potrzebują jeszcze kontaktu z nauczycielem, mogą z tego korzystać.

- powiedział Dariusz Piontkowski i zauważył, że nauka online nie jest tak owocna, jak stacjonarna: - Większość specjalistów, ja również tak uważam, że nauka na odległość ma swoje mankamenty i ograniczenia. Nie pozwala chociażby nauczycielowi w intensywny sposób mobilizować uczniów do dodatkowego wysiłku do przygotowania się do zajęć. Nie każdy z uczniów, zresztą nie każdy z dorosłych, nie jest w stanie mieć w sobie dyscyplinę, by odpowiednio przygotować się do egzaminów. Motywacja ze strony kolegów i rodziców czasami jest bardzo potrzebna. Przy nauczaniu stacjonarnym na pewno jest ona bardziej efektywna.

Matura 2021 wymagania egzaminacyjne. Jakie zadania będą na maturze w maju?

W związku z faktem, że tegoroczni maturzyści od października uczą się zdalnie, ministerstwo zdecydowało, iż matura będzie łatwiejsza. Wiadomo, że podstawa programowa została zmniejszona o 20 procent.