WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Poprawa bezpieczeństwa kierowców, pieszych i rowerzystów w regionie leszczyńskim

2018-12-14 15:31

Poprawa bezpieczeństwa kierowców, pieszych i rowerzystów to jeden z priorytetów działań samorządów.

W regionie leszczyńskim systematycznie podnosi się jakość dróg. Te modernizowane są z wykorzystaniem środków pochodzących z Unii Europejskiej. Przykładem jest Powiat Rawicki gdzie niedawno oddano do użytku wyremontowaną drogę z Ponieca do Rawicza. To prawie półtorakilometrowy odcinek z bezpieczną ścieżką pieszo-rowerową.

- Tak naprawdę ta droga został zbudowana od nowa. To był kawałek asfaltu i dziurawe pobocze. W tej chwili została wybudowana droga o szerokości pięć i pół metra poza obszarem zabudowanym i sześć metrów w obszarze zabudowanym, również z bezpieczną zatoką autobusową. Piękna po prostu droga, taka jaką sobie życzyli tego mieszkańcy. Udało się zrealizować jeszcze inny, bardzo ważny cel, powstał bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy i zostało wybudowane inteligentne przejście dla pieszych i inteligentny przejazd dla rowerzystów. Kiedy się zbliża czy pieszy, czy rowerzysta, to natężenie oświetlenia wzrasta i nawet w środku nocy jest bardzo pięknie oświetlone. To oświetlenie świeci dzięki zarówno lampie solarnej jak i, tam jest wiatrak, taki generator, powiedzmy turbina wiatrowa - mówi Adam Sperzyński, Starosta Rawicki.

- Jest bezpieczniej, droga jest równa, samochody mogą bezpiecznie się mijać, ale przede wszystkim bezpieczniej jest z tego względu, że piesi, którzy poruszali się po tej drodze poruszają się po wyznaczonej ścieżce rowerowej. Też dzieci, które uczęszczają do szkoły w Rawiczu mają bezpieczną drogę - chwali użytkownik drogi.

WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Modernizacja drogi powiatowej z Ponieca do Rawicza kosztowała samorząd ponad 4 miliony 800 tysięcy złotych. Inwestycję udało się zrealizować przy udziale dofinansowania z WRPO 2014+, które wyniosło ponad 3 i pół miliona złotych. Na jakie jeszcze działania można pozyskać unijne dotacje? O tym przeczytacie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl Już od dzisiaj wnioski można składać w ramach konkursu: Inwestycje w obszarze transportu miejskiego.

Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji. Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.