Popielec

i

Autor: Canva

Popielec 2023 - kiedy zaczynamy Wielki Post? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do szkoły?

2023-01-26 17:31

Środa Popielcowa, zwana też po prostu Popielcem, rozpoczyna Wielki Post. Okres przygotowań do Wielkanocy to bardzo ważny czas dla wszystkich katolików, którym zależy na tym, by jak najlepiej przeżyć najważniejsze święta w całym roku liturgicznym. W tym roku 40-dniowy post rozpocznie się wcześniej, niż w ubiegłym. Tę datę warto zaznaczyć w kalendarzu.

Kiedy Popielec 2023? Wielki Post zbliża się wielkimi krokami. Święta wielkanocne są uznawane za najważniejsze w całym roku liturgicznym. To właśnie wtedy wierni na całym świecie ponownie przeżywają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Okres wyjątkowej celebracji poprzedzony jest jednak czasem zadumy i refleksji, w trakcie którego zabronione jest uczestnictwo w hucznych zabawach i imprezach. Mowa o Wielkim Poście, który kończy karnawał i co roku trwa dokładnie 40 dni. Liczba ta nie jest przypadkowa, a ma swoje źródło w ewangelii. Jezus spędził dokładnie 40 dni, poszcząc samotnie na pustyni. Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym, także post nie rozpoczyna się nigdy tego samego dnia. Uroczystością, która wyznacza 40-dniowy okres pokuty i żalu za grzechy, jest Środa Popielcowa, zwana też Popielcem. Choć tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii, to wiele osób pojawia się w świątyni, by wziąć udział w obrzędzie posypania głów popiołem. W Środę Popielcową zakazane jest spożywanie mięsa.

Kiedy Wielkanoc 2023? W tym roku święta wypadają późno!

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Kiedy jest Popielec 2023?

W tym roku Wielkanoc obchodzimy wcześniej niż w ubiegłym roku. Niedziela wielkanocna wypada dokładnie 9 kwietnia. Oznacza to, że Środę Popielcową celebrujemy zatem 40 dni wcześniej, czyli 22 lutego. Dzień też uznawany jest za symboliczne rozpoczęcie Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją tego dnia, tak jak w Wielki Piątek, zakazane jest spożywanie pokarmów mięsnych.

Sonda
Czy pójdziesz do kościoła w Środę Popielcową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE